X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mierosławski. Pierwszy dyktator powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 15:00
- Dyktatura miała być pełnią władzy cywilnej i wojskowej sprawowanej jednoosobowo. Rzeczą charakterystyczną jest, że w historii polskich ruchów niepodległościowych dyktatorzy byli wyłaniani z obozu demokratycznego - mówił w Dwójce prof. dr hab. Andrzej Szwarc.
Audio
  • Mierosławski. Najpopularniejszy europejski rewolucjonista poł. XIX w. (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Ludwik Mierosławski
Ludwik Mierosławski Foto: PAP/Alamy

bacciarelli stanisław augustwiki 1200.jpg
Bohaterowie pamiętników króla Stanisława Augusta

W audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy o Ludwiku Mierosławskim, który 19 stycznia 1863 został pierwszym dyktatorem powstania styczniowego. Mówiono o nim: "Pisarz cięty, mówca porywający, przytem geniusz wojenny domniemany". Był też najbardziej znanym Polakiem oraz najpopularniejszym rewolucjonistą w Europie w połowie XIX w.

- W tamtych czasach pojęcie dyktator nie miało tak negatywnego wydźwięku, jaki my mu nadajemy. Dziś znaczy ono zupełnie coś innego - zauważył prof. zw. dr hab. Wiesław Caban. Prof. Szwarc przypomniał zaś, że obóz demokratyczny czasów Mierosławskiego, o ile idzie o jego doktrynę polityczną, wcale władzy dyktatorskiej nie zalecał. Wręcz przeciwnie, zgodnie z podstawowym sensem słowa "demokracja" był za władzą pochodzącą z wyboru.

- Szczególna sytuacja, w której znalazły się ziemie polskie i przewaga zaborców dysponujących potężnymi armiami powodowała jednak, że dość powszechnie zgadzano się iż w przypadku wybuchu powstania i walki o niepodległość władza musi być silna, musi być skupiona w jednym ręku. To jest tradycja wywodząca się jeszcze ze starożytnego Rzymu - stwierdził gość audycji.

smierc_Poniatowskiego_663_364.jpg
Pokonała go sroka, ale zyskał miłość Polaków

Ludwik Mierosławski, który w pamiętną noc listopadową wraz z podchorążymi zdobywał Arsenał, po dwóch przegranych bitwach porzucił oddziały i wyjechał do Francji, skąd rozprzestrzeniał informacje o fatalnym zorganizowaniu powstania w Polsce. Megaloman, awanturnik czy zdrajca, który młodym konspiratorom zalecał działania przypominające współczesne akcje terrorystyczne - porywanie carskich dostojników i ich rodzin i używanie ich jako żywych tarcz podczas akcji? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuła audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego 

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. zw. dr hab. Wiesław Caban i prof. dr hab. Andrzej Szwarc (historycy)

Data emisji: 20.01.2018

Godzina emisji: 16.00

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Romuald Traugutt, czyli dyktator z misją

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 06:09
– Łączył ogromną religijność z poświęceniem dla ojczyzny. Taki obraz przywódcy powstania styczniowego przekazywali wszyscy jego współpracownicy – mówił historyk, prof. Andrzej Szwarc. 155 lat temu Romuald Traugutt objął urząd dyktatora Powstania Styczniowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niechęć do Konstytucji 3 maja połączyła carycę Katarzynę II i komunistów

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2013 09:30
- Jest faktem, że Europa postrzegała Konstytucję 3 maja jako coś, co Polskę zmodernizuje i wzmocni. Anglicy pisali wprost, że Fryderyk Wilhelm może się pożegnać z Gdańskiem, chyba że się bardzo pospieszy. No i niestety się pospieszył - mówili w Dwójce uczestnicy dyskusji o historii obchodów Święta Konstytucji.
rozwiń zwiń