X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Thietmar. Czy niemiecki kronikarz był wrogiem Słowian?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 15:00
To on dokładnie zrelacjonował Zjazd Gnieźnieński i przebieg wojen cesarza Henryka II z Bolesławem Chrobrym. Czy robił to jednak obiektywnie? - Wymagamy od niego, by realizował racje stanu Piastów. Nie oczekujmy tego - podkreślał prof. Jacek Banaszkiewicz w Dwójkowej dyskusji o Thietmarze.
Audio
  • Posłuchaj dyskusji o Thietmarze (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Wizerunek biskupa Thietmara, katedra w Merseburgu
Wizerunek biskupa Thietmara, katedra w Merseburgu Foto: PAP/DPA/Hendrik Schmidt

Z jednej strony za Polanami z oczywistych względów nie przepadał: w bitwie pod Cedynią, prowadzonej przez brata Mieszka I Czcibora, ledwo uszedł z życiem jego ojciec Zygfryd von Walbeck. - Był wychowany w duchu pogranicznej walki ze Słowianami - przypominał prof. Tomasz Jasiński. W kronice Thietmara znajdziemy też nieprzychylne komentarze dotyczące Bolesława Chrobrego.

Z drugiej strony jednak, co zaznaczał w audycji prof. Jacek Banaszkiewicz, zasługą biskupa z Merseburga jest choćby to, że "mówił dobrze o rodzinie Mieszka". Również o samym księciu wypowiadał się w sposób daleki od niechęci. - Czy wróg może tak powiedzieć o Mieszku? - komentował prof. Jacek Banaszkiewicz przywołany przez siebie fragment kroniki.

Jakie jest zatem źródło animozji Thietmara w stosunku do Chrobrego? Kim w jego oczach byli Słowianie? W którym momencie, pisząc swoją kronikę, znalazł się "na granicy fałszerstwa"? Czy prawdą jest, że został oddany do służby kościelnej z powodu "zeszpeconej twarzy"? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Tomasz Jasiński (historyk mediewista, UAM) i prof. Jacek Banaszkiewicz (historyk mediewista, PAN)

Data emisji: 15.12.2018

Godzina emisji: 16.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dynastia. Najdziwniejsze opowieści o Piastach

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 13:00
W audycji "Kryzys wieku średniego" o zagadkowych narracjach związanych z Piastami rozmawialiśmy z drem Pawłem Żmudzkim z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń