X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od Marysi Pietruszyńskiej do słynnej Ordonki

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 14:56
- Pseudonim wymyślił jej Karol Hanusz. Mówił: "jak można się nazywać Marysia, w dodatku Pietruszyńska, i iść z takim nazwiskiem na scenę?" - opowiadała w Dwójce Katarzyna Droga, autorka książki o słynnej artystce międzywojnia.  
Audio
  • Historia życia Hanki Ordonówny (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Hanka Ordonówna
Hanka OrdonównaFoto: NAC/domena publiczna

Kultura teatralna tego okresu ma dwa potężne nurty – teatry dramatyczne oraz teatry rozrywkowe i kabarety literackie. Wśród rodzących się gwiazd była przyszła legenda polskiej estrady - Hanka Ordonówna, piosenkarka, tancerka, aktorka, malarka, autorka wierszy i tekstów piosenek.

Choć złośliwy recenzent napisał: "że kotów i dzieci na scenie pokazywać nie należy" - wkrótce pisano już o niepowtarzalnym stylu i żywiołowym talencie.

Skąd jednak, na początku jej kariery, Karol Hanusz wpadł na pomysł nowego dla niej nazwiska? - Przypomniało mu się, że akurat słuchał niesamowitej recytacji "Reduty Ordona" w wykonaniu Marii Morskiej, stąd "Ordonówna". A "Ordonką" nazwał ją, już ładnych parę lat później w pewnej recenzji, Tadeusz Boy-Żeleński - mówiła Katarzyna Droga.

Jakie były początki drogi artystycznej Hanki Ordonówny? Jak ułożyły się jej losy w czasie II wojny światowej? Na czym polegał fenomen tej wszechstronnej legendarnej artystki (bo i piosenkarki, tancerki, aktorki, malarki, autorki wierszy i tekstów piosenek)?

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście:  Katarzyna Droga (autorka książki "Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie")  i prof. Tadeusz Rutkowski (historyk, UW)

Data emisji: 25.05.2019

Godzina emisji: 16.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Mieszkowska: odkryłam klucz do biografii Hanki Ordonówny

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 11:45
- To była kobieta, która bardzo często się zakochiwała. Podobno jest to charakterystyczne u osób chorujących na gruźlicę, taka nadwrażliwość, nademocjonalność - mówiła w Dwójce autorka książki "Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy".
rozwiń zwiń