X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Męskie rządy cesarzowej Teofano

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 11:30
Według niektórych: odważna i bezwględna. Inni podkreślali awangardowe, jak na głębokie średniowiecze, zachowanie: codzienna kąpiel, modne suknie, korzystanie z dziwnego przyrządu nazwanego później widelcem...
Audio

 - Była wątła, a jednak odważna, męską opieką otaczała państwo swego syna, łamiąc tych, co głowę podnosili – pisał kronikarz Thietmar.

 - Była nieuprzejmą i gadatliwą kobietą, na dodatek codziennie się kąpała, nosiła luksusowe szaty i kosztowną biżuterię - twierdził inny dziejopis, Alpert z Metzu, za fanaberię uważając używanie przez nią złotego podwójnego szpikulca przy jedzeniu.

Jak została cesarzową? W roku 972 Otton I zaproponował Cesarstwu Bizantyjskiemu zwrot podbitych ziem na terenie Włoch w zamian za wzajemne uznanie tytułów cesarskich. Układ przypieczętowało małżeństwo Ottona II z księżniczką Teofano, krewną cesarza bizantyjskiego. Historycy po dzień dzisiejszy próbują ustalić jej rodowód. – Źródła bizantyjskie milczą o niej zupełnie. Wszystko, co wiemy, pochodzi ze źródeł zachodnich. Choćby imiona, które nadawała swoim córkom, były nadawane według określonego schematu – po babkach. Z tego względu wydaje się, że Teofano była siostrzenicą panującego cesarza Jana I Tzimiskesa - opowiada Marta Tycner-Wolicka.

Jej imię w wolnym tłumaczeniu oznacza "bosko jaśniejąca". Była wymieniana w korespondencji dyplomatycznej jako równoprawna uczestniczka władzy. Teofano towarzyszyła mężowi we wszystkich podróżach, także w wyprawach wojennych. Odnaleziono nawet jeden dokument, który podpisała męskim imieniem Teofaniusz. Gdy cesarz nieoczekiwanie zmarł, została regentką w imieniu trzyletniego syna, Ottona III.

Małego Ottona jeszcze za życia ojca wysłano do Akwizgranu, miejsca koronacji królów niemieckich. Nie obyło się bez przygód, młody cesarz został bowiem porwany przez swojego krewnego, Henryka Kłótnika, który zabiegał o władzę. Teofano zawiązała koalicję kobiet, pogodziła się ze swoją teściową Adelajdą i ze szwagierką Matyldą – kobiety dzięki swej dyplomacji doprowadziły do ukorzenia się Henryka Kłótnika i utrzymania władzy po linii ottońskiej.

O cesarzowej Teofano - m.in. o jej związkach z umacniającym się wówczas młodym polskim państwem - z Martą Tycner-Wolicką oraz prof. Przemysławem Urbańczykiem rozmawiała Hanna Maria Giza.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wszystkie miłości carycy Katarzyny

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 22:25
Ponoć przez pierwszych sześć lat małżeństwa pozostawała dziewicą. Katarzyna II Wielka – ta, która pokochała władzę i mężczyzn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka na rosyjskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 15:15
Maryna Mniszkówna - piękna, zdecydowana i wojownicza niewiasta - została osadzona na tronie moskiewskim jako żona Dymitra Samozwańca. Pozbawiona władzy do końca walczyła o jej odzyskanie.
rozwiń zwiń