Janina Ochojska: ludzie nie wiedzą, czym jest pomoc humanitarna

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 17:00
– W Polsce to wciąż nowy temat. Polacy potrzebują budowania świadomości, dlaczego powinniśmy pomagać najbiedniejszym krajom. Potrzebują wiedzieć, że istnieje coś takiego jak zawód pracownika humanitarnego – podkreślała w Dwójce szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.
Audio
  • O kwestii pomocy humanitarnej z Janiną Ochojską, Aleksandrą Rezunow oraz Maciejem Łepkowskim rozmawia Hanna Maria Giza (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Janina Ochojska
Janina OchojskaFoto: Adam Warżawa/PAP

Hasłem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej, obchodzonego 19 sierpnia, jest pytanie: "Jak myślisz, czego najbardziej potrzebuje świat?". – Świat najbardziej potrzebuje tego, by wszyscy ludzie mogli się rozwijać, by mieli warunki do rozwoju. W świecie, w którym kontrasty są coraz większe, brakuje równowagi w rozwoju – odpowiadała w Dwójce Janina Ochojska. 
Pomoc humanitarna próbuje dotrzeć tam, gdzie zachwianie tej równowagi – czy to w wyniku wojen, pogłębiającej się nędzy, katastrof naturalnych – wywołuje nieszczęście i rodzi cierpienie. – Nie pomagamy stronom konfliktu, pomagamy potrzebującym – podkreślała Janina Ochojska, przypominając straszliwy fakt, że codziennie z głodu umiera na świecie 26 tysięcy ludzi.
Jednym z głównych tematów audycji Hanny Marii Gizy była kwestia świadomości – przede wszystkim w naszym kraju – czym jest w istocie pomoc humanitarna, kto może jej udzielać. – W Polsce to wciąż nowy temat. Polacy potrzebują budowania świadomości, dlaczego powinniśmy pomagać najbiedniejszym krajom. Potrzebują wiedzieć, że istnieje coś takiego jak zawód pracownika humanitarnego – mówiła szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. 
Z jednej strony profesjonalizm, z drugiej – poczucie misji. Tak w największym skrócie można by opisać profil pracownika humanitarnego. – Powinien pracować w sytuacjach stresowych, w bardzo trudnych warunkach zewnętrznych, musi być dobrym organizatorem, mieć zdolności menedżerskie, musi szanować pracę innych ludzi i – inne kultury – wyliczała Janina Ochojska.
Gośćmi "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" byli również Aleksandra Rezunow oraz Maciej Łepkowski.

Czytaj także

Stephen Hawking: fizyka uratowała mu życie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 14:30
W jednym z wywiadów powiedział: "Miałem szczęście w nieszczęściu. Choroba pozbawiła mnie możliwości ruchu, ale nie odcięła mnie od dwóch głównych przyjemności życia: fizyki i muzyki".
rozwiń zwiń