X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cranach, "Adam i Ewa" i przedsiębiorca na królewskim dworze

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 12:00
- Cranach projektował dywany, świeczniki, stroje na turnieje i śluby, nadzorował nawet malowanie fasad domów i zamków. Jak wielu nadwornych malarzy musiał robić wszystko - opowiadała dr Grażyna Bastek. 
Audio
  • Rozmowa wokół twórczości Lucasa Cranacha Starszego (Jest taki obraz/Dwójka)
Lucas Cranach starszy Adam i Ewa
Lucas Cranach starszy "Adam i Ewa"Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie/domena publiczna

Historyk sztuki opowiadała o perypetiach Lucasa Cranacha Starszego, niemieckiego artysty i grafika epoki renesansu, który na początku XVI wieku był nadwornym malarzem elektora saskiego księcia Fryderyka Mądrego.

- To była bardzo dobra posada. Malarz zarabiał 100 guldenów, czyli równowartość pensji profesora uniwersyteckiego. Do tego trzeba jeszcze doliczyć dodatkowe stawki za zamówienia na ołtarze i portrety – mówiła dr Grażyna Bastek, która opowiadała również o słynnym obrazie Cranacha "Adam i Ewa". Płótno datowane na około 1510 rok przedstawia biblijnych rodziców Adama i Ewę, ukazanych nago, stojących po dwóch stronach drzewa poznania dobra i zła. Jednak nie jest to jabłoń, lecz dąb, którego konary rozchodzą się na dwie strony, przywołując skojarzenie z krzyżem.

W nagraniu audycji posłuchamy również o żyłce malarza do interesów, a także dowiemy się, dlaczego zależało mu... na posiadaniu apteki.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 24.12.2017

Godzina emisji: 11.00

mz/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cnota zagrożona na płótnie Hendrika Goltziusa

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 14:00
W programie "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiadała o dziele niderlandzkiego mistrza pod tytułem "Sine Cerere et Baccho friget Venus".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artemisia Gentileschi i piętno gwałtu odciśnięte w obrazach

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 15:48
– Pod koniec ubiegłego wieku stała się postacią popkulturową i bohaterką feministyczną za sprawą swojej niezwykłej historii, ale przede wszystkim swojego malarstwa – mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Salvator Mundi". Święty graal malarstwa warty fortunę

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 11:30
"Zbawiciel świata" Leonarda da Vinci powstał w tym samym okresie twórczości mistrza co "Mona Lisa". Dwieście lat temu przepadł bez wieści. Odnaleziony przez przypadek trafił do kolekcjonera za ponad 450 mln dolarów.
rozwiń zwiń