X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Człowiek pomiędzy światłem i cieniem

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 20:48
Rembrandt namalował jedynie kilka pejzaży, wszystkie w ciągu jednej dekady, od 1637 do 1647. Był to czas jego najintensywniejszych malarskich poszukiwań. W obrazach figuralnych poszukiwał wówczas iluzji bryły, przestrzeni i naturalnego ruchu. W audycji "Jest taki obraz" rozmawialiśmy o dziele zatytułowanym "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem".
Audio
  • Grażyna Bastek o obrazie "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem" (Jest taki obraz/Dwójka)
Rembrandt Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem
Rembrandt "Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem"Foto: Wikipedia/domena publiczna

W pejzażach zajmowało go połączenie natury z czynami człowieka. Nie były to widoki ze sztafażem, lecz sztafaż ukryty w potężnych krajobrazach, w którym wieje wiatr, przetaczają się burze, chmury nachodzą na słońce.

"Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem" powstał w 1638 roku. Przedstawiona w nim ludzka historia to jeden z epizodów Ewangelii św. Łukasza – przypowieść o miłosierdziu. Chorego, leżącego przy drodze człowieka mija kapłan i jego pomocnik, a zabiera go i opiekuje się nim, nie Żyd lecz przedstawiciel innego narodu. W obrazie Rembrandta obojętni wobec losu pobitego Żyda, oprócz kapłana i Lewity, są kobieta i mężczyzna zastygli w przerażeniu oraz myśliwy z chłopcem i bogacz, którego kareta z czterema białymi końmi wyjechała już z mrocznego zagajnika.

Historia o obojętności i miłosierdziu wśród ludzi przeciwstawiona jest zjawiskom zachodzącym w naturze. Zło to burza, nadzieję przynosi wyłaniające się zza chmur światło, ku któremu prowadzi zacieniona droga.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadzi: Michał Montowski i Grażyna Bastek

Data emisji: 22.09.2019

Godzina emisji: 12.45

am/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wizja Rembrandta: Jezus jak Łazarz

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 11:00
- Pierwotna wersja "Zmartwychwstania" dokładnie odwzorowywała sceną biblijną. Ostateczny jego kształt to oryginalna interpretacja Rembrandtowska - podkreśliła dr dr Grażyna Bastek, opowiadając o jednym z pięciu obrazów cyklu pasyjnego, zamówionych do komnat księcia Frederika Hendrika Orleańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza renowacja "Nocnej straży" Rembrandta. Proces będzie można oglądać na żywo

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 19:42
W poniedziałek w amsterdamskim muzeum Rijksmuseum rozpoczęła się renowacja dzieła "Nocna straż" Rembrandta. Prace konserwatorskie będzie można oglądać zza szyby - informuje Reuters. 
rozwiń zwiń