"Adam i Ewa". Pierwsi rodzice na obrazie Lucasa Cranacha

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 13:21
"Adam i Ewa" Lucasa Cranacha Starszego to dzieło znajdujące się w zbiorach polskich, w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Jedno z kilkudziesięciu tego autora i jego pracowni malarskiej przedstawień biblijnych pierwszych rodziców. Obraz powstał około 1510 roku. Adam i Ewa stoją po dwóch stronach drzewa poznania, którym jest dąb, a nie jabłoń. Po potężnym konarze zsuwa się wąż, by kusić Ewę. O obrazie opowie w audycji dr Grażyna Bastek.
Lusac Cranach Adam i Ewa
Lusac Cranach "Adam i Ewa"Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie

Posłuchaj
14:55 [ PR2]PR2 (mp3) 30 sierpień 2020 14_42_58.mp3 "Adam i Ewa" Lucasa Cranacha Starszego (Jest taki obraz/Dwójka)

 

Aby być wielkim i uznanym malarzem nie trzeba być natchnionym romantykiem, szaleńcem, czy wizjonerem. Lucas Cranach Starszy jest znakomitym tego przykładem. Prowadził swój warsztat jak modelowe przedsiębiorstwo, bogacąc się i zyskując uznanie nie tylko dzięki artystycznym innowacjom, ale też świetnym posunięciom biznesowym. Elementem "biznesu" było m.in. wydawnictwo oraz masowa produkcja obrazów i grafik, które cieszyły się powodzeniem na rynku sztuki.

Jedną z popularnych w warsztacie kompozycji było przedstawienie Adama i Ewy w raju – temat religijny, ale też znakomita okazja do ukazania zmysłowych i kuszących aktów. W dodatku wypracowany w warsztacie Cranacha model pięknej, nagiej kobiety z powodzeniem służył zarówno do wizerunków Ewy, jak i Wenus. Warszawski obraz przedstawiający Adama i Ewę powstał około 1510 roku. W późniejszych latach warsztat Cranacha opuściło około 50 wersji tego tematu. Podejmując go Cranach konkurował z Albrechtem Dürerem i jego modelowym wręcz wzorcem aktów pierwszych rodziców, ujętych w kanonie all'antica. Cranach upodobnił jednak Adama do brodatych bohaterów z malowanych przez siebie portretów.

Tematem obrazu jest kuszenie. Malarz uchwycił rozterkę Adama i uległość Ewy wobec pokusy węża; moment, w którym Ewa złamała zakaz Boga. Za chwilę zakończy się rajska idylla pierwszych rodziców. Jednak zamiast na jabłoni wąż wije się po dębowym pniu. W Niderlandach popularna była legenda o tym, że krzyż Chrystusa wykonany był z drewna dębowego. Mamy tu zatem i upadek pierwszych rodziców i zarazem zapowiedź Zbawienia.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 30.08.2020

Godzina emisji: 14.45


Czytaj także

Prof. Leon Tarasewicz: malowałem od samego dzieciństwa [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 13:00
- Zwykle rysowało się dużo na ścieżkach, które były wygładzone. Jak się rysowało patykiem, to wychodził bardzo wyraźny rysunek, który na drugi dzień był już niewidoczny. Każdy też mnie terroryzował, żebym narysował np. konia. A po liceum matka kazała mi udowodnić, że maluję, więc na całą ścianę namalowałem jej jelenia na rykowisku - wspominał w Dwójce znakomity malarz i profesor warszawskiej ASP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szczygieł". Popis kunsztu Carela Fabritiusa

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 15:30
Tym razem bohaterem audycji był... szczygieł. Wizerunek tego ptaka namalował w 1654 roku Carel Fabritius, jeden z najzdolniejszych uczniów Rembrandta. Jego talent pewnie mógłby dorównać talentowi mistrza, ale kariera młodego malarza została zakończona przedwczesną śmiercią.
rozwiń zwiń