"Wskrzeszenie Łazarza". Wspólne dzieło Michała Anioła i Sebastiana del Piombo

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 15:00
"Wskrzeszenie Łazarza" to pierwsze dzieło wpisane do inwentarza National Gallery w Londynie w 1824 roku. Monumentalny, wielofiguralny obraz, którego twórca wykazał się inwencją w zakomponowaniu wielu postaci różnorodnie reagujących na cud dokonywany przez Chrystusa – ożywienie martwego ciała.
Sebastiano del Piombo Wskrzeszenie Łazarza, 1517-19, National Gallery w Londynie
Sebastiano del Piombo "Wskrzeszenie Łazarza", 1517-19, National Gallery w LondynieFoto: Granger History Collection/Forum

Posłuchaj
14:51 2021_09_26 14_45_50_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 "Wskrzeszenie Łazarza". Wspólne dzieło Michała Anioła i Sebastiana del Piombo (Jest taki obraz/Dwójka)

Obraz jest dowodem przyjaźni pomiędzy wielkim artystą z Florencji – Michałem Aniołem, a mniej znanym Wenecjaninem Sebastianem del Piombo.

Spotkali się w Rzymie w 1511 roku. Razem stworzyli kilka dzieł o ogromnej sile i wyrazie. Ich artystyczna współpraca w dużej mierze wynikała z rywalizacji z trzecim wielkim mistrzem – Rafaelem. Kardynał Giulio de Medici, późniejszy papież Klemens VII, zlecił dwa obrazy do katedry w Narbonne – w 1516 zamówił "Przemienienie Pańskie' u Rafaela, a w 1517 "Wskrzeszenie" Łazarza" u Sebastiana del Piombo.

Sebastiano i Rafael malowali je w wielkiej tajemnicy. Zapowiadała się wielka rywalizacja. Sebastiano zaczął malować swój obraz sam, łącząc malowniczy, nastrojowy wenecki pejzaż z grupą postaci, wykonany w monumentalnym, rzymskim stylu. Jednak gdy w 1518 roku Michał Anioł zobaczył dzieło przyjaciela, postanowił dostarczyć mu rysunki do najważniejszych postaci. Niektóre z nich zachowały się do dziś, to m.in. szkice Chrystusa i Łazarza. Sebastiano wykorzystał je i przemalował obraz. Zachowała się również korespondencja pomiędzy artystami, w której Sebastiano informuje Michała Anioła o postępach w pracy. Czy udało im się pokonać Rafaela i jak się skończyła ta rywalizacja?

Sebastiano del Piombo "Wskrzeszenie Łazarza", 1517-19, National Gallery w Londynie

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 26.09.2021

Godzina emisji: 14.45


Czytaj także

Mózg, ufo, melodia - co widzimy w renesansowych malowidłach?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 12:45
Internet huczy od interpretacji obrazów mistrzów renesansu. Rekordzistką teorii jest chyba "Mona Lisa", w której twarzy niektórzy upatrują nawet autoportretu samego Leonarda da Vinci. Ile jest w tym prawdy? I czy Michał Anioł mógł już w XVI wieku namalować mózg na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tondo Doni" Michała Anioła. Święta Rodzina na potrzeby domowe

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 15:00
W audycji opowiadaliśmy o jedynym ukończony obrazie sztalugowym namalowany przez Michała Anioła.
rozwiń zwiń