Nosorożec na karnawale

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 09:00
"Nosorożec" czy "Pokaz nosorożca w Wenecji" może wydawać się obrazem dziwnym. Choć namalowana scena wygląda jak wyjęta ze snu, to mamy do czynienia z wydarzeniem autentycznym.
Audio

Wenecki malarz, Pietro Longhi na płótnie przedstawia pokaz słynnego w owym czasie w Europie nosorożca o imieniu "Clara". Zwierzę było jedną z głównych atrakcji karnawału w Wenecji w roku 1751. Jest to "Prawdziwy portret nosorożca" – jak głosi afisz w dalszym planie obrazu.

Jak dowiadujemy się z dwójkowej audycji Michała Montowskiego "Jest taki obraz", portret Clary autorstwa Pietra Longhiego nie jest jedynym ani też pierwszym obrazem nosorożca. Historyk sztuki, dr Grażyna Bastek przypomina wizerunek tego zwierzęcia namalowany przez Albrehta Dürera w 1515 roku. Samą Clarę, oprócz Pietra Longhiego, portretował m.in. Jean-Baptiste Oudry, francuski portrecista królów.

Pietro Longhi wykonał obraz na zamówienie weneckiego arystokraty Giovanniego Grimaniego. Na obrazie Clarę podziwiają zamaskowane postaci – typowe figury weneckiego karnawału. Odnajdujemy tam właściciela nosorożca trzymającego w ręce róg Clary, który straciła w 1750 roku; obok Longhi sportretował rodzinę Giovanniego Grimaniego, na trzecim planie widnieją sylwetki przechodniów. Większość sportretowanych postaci nosi weneckie, karnawałowe maski.

Aby dowiedzieć się więcej o typach masek, wystarczy kliknąć w dźwięk "Pietro Longhi - Pokaz nosorożca w Wenecji" w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Clara była atrakcją swego czasu, pewnego rodzaju gwiazdą. Jej właściciel pokazywał ją we wszystkich stolicach europejskich. Odwiedziła też Polskę, była w Warszawie i Krakowie.

Nosorożce do dziś są obecne w sztuce. Gość Michała Montowskiego przypomina dwa filmy Federico Felliniego "Casanovę", gdzie widzimy kwintesencję weneckiego karnawału, oraz "A statek płynie", w którym bohater zabiera ze sobą na łódkę właśnie nosorożca.

(pj)

Czytaj także

Badają autentyczność "Pomarańczarki"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2010 16:18
Specjaliści z Muzeum Narodowego w Warszawie rozpoczęli prace badawcze nad obrazem Aleksandra Gierymskiego "Żydówka z pomarańczami".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacopo Tintoretto "Wykradzenie ciała Świętego Marka"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 12:20
O jednym z weneckich obrazów włoskiego malarza z XVI w. Michał Montowski rozmawiał z dr Grażyną Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najdziwniejszy malarz świata

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 10:00
- Tintoretto był malarzem, który nie miał jakichkolwiek oporów przed malowaniem dziwacznych scen, wiele z nich wymyślał – mówi dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń