"Za drzwiami" – studium szaleństwa. Premiera nagrodzonego słuchowiska!

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 13:00
- Czytając scenariusz, miałem wrażenie, że jest to kontynuacja "Obywatela Piszczyka" - opowiadał w Dwójce Adam Woronowicz, odtwórca głównej roli w słuchowisku Liliany Bardijewskiej, które na naszej antenie już w dzisiejszy wieczór.
Audio
  • Janusz Kukuła i Adam Woronowicz o słuchowisku Liliany Bardijewskiej "Za drzwiami" (Wybieram Dwójkę)
  • Michał Zadara o premierze pierwszej odsłony "Dziadów" w Teatrze Polskim we Wrocławiu (Wybieram Dwójkę)
  • Katarzyna Czayka-Chełmińska ze Szkoły Liderów o książce "Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli" (Wybieram Dwójkę)
  • Anna K. Kłys o książce "Brudne serca" (Wybieram Dwójkę)
Adam Woronowicz, odtwórca głównej roli w słuchowisku Za drzwiami Liliany Bardijewskiej
Adam Woronowicz, odtwórca głównej roli w słuchowisku "Za drzwiami" Liliany BardijewskiejFoto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk

"Za drzwiami" zdobyło trzecią nagrodę w konkursie zorganizowanym przez Program 2 Polskiego Radia i ZAiKS. Wyreżyserował je Janusz Kukuła, który w audycji "Wybieram Dwójkę" uchylił rąbka tajemnicy na temat radiowego spektaklu: - Czeka Państwa rozszyfrowywanie zagadki, bo jak każdy dobry scenariusz, tak i ten można odczytywać na różne sposoby - opowiadał.

Słuchowisko Liliany Bardijewskiej przedstawia studium szaleństwa człowieka, który nie radzi sobie ze światem. W związku z drobnymi katastrofami, które wydarzają się w jego życiu, osobowość głównego bohatera ulega rozpadowi.

- Kluczem do zrozumienia tego człowieka jest pustka, która go otaczała w dzieciństwie, a którą próbuje on przezwyciężyć w życiu dorosłym - podpowiadał dyrektor Teatru Polskiego Radia.

W główną postać wcielił się Adam Woronowicz, który w rozmowie z Dawidem Dziedziczakiem wyjaśniał, że historia jego bohatera jest symboliczna dla jego pokolenia. Więcej na temat słuchowiska, które swoją premierę będzie miało w sobotę 15 lutego o godz. 19.00 - w nagraniu audycji.
***
Ponadto w "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy z Michałem Zadarą o premierze pierwszej odsłony "Dziadów" w Teatrze Polskim we Wrocławiu (spektakl zostanie przygotowany w trzech częściach; premiera pierwszej odbędzie się w najbliższą sobotę).
***
Spotkaliśmy się też z Katarzyną Czayką-Chełmińską ze Szkoły Liderów poświęcone książce "Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli" (zbiór zaskakujących historii o liderach lokalnych, ludziach z wizją i pasją, działających na rzecz małych społeczności w najrozmaitszych zakątkach Polski).
***
Rozmawialiśmy również z  Anną K. Kłys – autorką książki "Brudne serca". Jest to spisana na podstawie zachowanych dokumentów historia dwóch młodych Polaków, którzy w pierwszych latach po II wojnie światowej prowadzą ze sobą śmiertelny pościg – jeden jest funkcjonariuszem UB, drugi chłopakiem z lasu.
Audycję przygotowała Katarzyna Nowak.
bch/jp

Zobacz więcej na temat: premiera słuchowisko TEATR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Za drzwiami" – premiera nagrodzonego słuchowiska!

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 15:36
Słuchowisko Liliany Bardijewskiej "Za drzwiami" zdobyło trzecią nagrodę ex aequo w konkursie zorganizowanym przez Program 2 Polskiego Radia i ZAiKS. W roli głównej - znakomity Adam Woronowicz!
rozwiń zwiń