Żegnamy Antoniego Buchnera

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 00:00
Zmarłego właśnie znakomitego muzykologa wspominał w audycji "Wybieram Dwójkę" profesor Michał Bristiger.
Audio
  • Profesor Michał Bristiger o Antonim Buchnerze (Wybieram Dwójkę)
  • Dawid Dziedziczak rozmawia z Rodrigo Garcíą oraz Michałem Merczyńskim (Wybieram Dwójkę)
  • Andrzej Kwieciński i Joanna Grotkowska 0 61. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów (Wybieram Dwójkę)
  • Tomasz Mościcki recenzuje warszawskich "Zbójców" (Wybieram Dwójkę)
  • Beata Stylińska o II Konwencji Muzyki Polskiej (Wybieram Dwójkę)
Antoni Buchner
Antoni BuchnerFoto: Tomasz Mazurek

Kiedyś Antoni Buchner zadał grupie studentów pytanie: „Czy ktoś z państwa mógłby mi powiedzieć, kiedy ostatnio myślał?”. Pytanie zadźwięczało obraźliwie, tym bardziej, że uderzyło z zaskoczenia - nie było skutkiem nagłej irytacji wykładowcy, na próżno starającego się wyrwać rozmówców z umysłowego letargu. Część z nich pozostała obrażona słysząc w pytaniu zjadliwe zatroskanie, dla części jednakże stało się ono niebanalną informacją: homo sapiens, jeśli już, myśli z rzadka, za myślenie biorąc całą masę umysłowych czynności do myślenia często - to fakt - łudząco podobnych.

(Andrzej Chłopecki, 1993)

[...]

Ponadto w popołudniowej audycji Dwójki zaprosiliśmy Państwa na trzytygodniowe maltańskie lato! Spektakle teatralne i taneczne, performance, koncerty, filmy, sztuki wizualne, warsztaty i spotkania trwać będą od 9 maja w kilkunastu miejscach Poznania.

Bohaterem tegorocznej Malty jest Rodrigo García – kurator idiomu "Ameryka Łacińska: Mieszańcy". Garcia, w roli reżysera teatralnego, przywiezie do Poznania swój ikoniczny spektakl "Golgota Picnic", który wzbudzał gwałtowne reakcje widzów w najważniejszych ośrodkach teatralnych świata. Jego twórczość wstrząsa, grozi i prowokuje. Sam Garcia mówi o niej "mam do zaoferowania poezję, ale wielu ludzi nie jest na nią gotowych”. Co poza tym czeka nas na Malta Festival Poznań? O tym Dawid Dziedziczak rozmawiał z Rodrigo Garcíą oraz dyrektorem artystycznym festiwalu Michałem Merczyńskim.

W audycji opowiedzieliśmy też o naszym sukcesie - utwór Andrzeja Kwiecińskiego zgłoszony przez Polskie Radio tryumfuje na 61. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów. Zrecenzowaliśmy również "Zbójców" w Teatrze Narodowym w Warszawie, a także przedstawiliśmy relację z II Konwencji Muzyki Polskiej. Audycję poprowadził Adam Suprynowicz.

bch/jp/mm

Zobacz więcej na temat: Poznań
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trędowata w Bydgoszczy

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 10:34
Gośćmi Dwójki będą w środę Paweł Łysak i Paweł Sztarbowski, którzy zapowiedzą premierę w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. To adaptacja "Trędowatej" Heleny Mniszkówny w reżyserii Wojciecha Farugi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego powstańcy nie pamiętają kolorów?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 19:00
- Podczas wystawy "Kolor wolności" zauważyliśmy, że ludzie patrzą na dobrze sobie znane, lecz pokolorowane zdjęcia z Powstania jak na zupełnie nowy, współczesny świat - opowiadał Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, o narodzinach pomysłu na niezwykły film.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski dzień na 61. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 18:00
W czwartek w Helsinkach odbyła się prezentacja zgłoszonych przez Polskie Radio utworów Aleksandra Nowaka i Andrzeja Kwiecińskiego. W "Wybieram Dwójkę" Joanna Grotkowska przedstawiła relację z tego wydarzenia.
rozwiń zwiń