Podlasie splątane, bolesne, poza czasem

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 18:00
- Prawdziwsze od wyobrażeń o Podlasiu są opowieści mieszkających tu ludzi – mówili w Dwójce autorzy książki "Jutro spadną gromy", która mierzy się z mitem cudowności Podlasia.
Audio
  • Z autorami książki "Jutro spadną gromy" rozmawia Monika Pilch (Wybieram Dwójkę)
Zdobienia okiennic we wsi Trywieża na Podlasiu. W tym regionie zachował się klimat Kresów
Zdobienia okiennic we wsi Trywieża na Podlasiu. W tym regionie zachował się klimat Kresów Foto: By Lilly M, CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons

Wyobrażenia te to zarówno mityzujące, utrzymane w ciepłych barwach obrazy, jak i przedstawienia podlaskiej krainy jako miejsca drapieżnego, w którym "iskrzą nacjonalizmy". Zatem żeby zrozumieć Podlasie, podkreślali autorzy "Jutro spadną gromy", trzeba słuchać jego mieszkańców i – pamiętać o historii, bolesnej i brutalnej, źródle splątanej podlaskiej tożsamości.

Jaki obraz Podlasia wyłania się z reportażu "Jutro spadną gromy"? Czym jest podlaski – kojący dla przybysza z Warszawy, ale i straszny - "bezczas"? I dlaczego przybyłkowie nie powinni zbyt wiele mówić o duszewności?

***

Przygotowała: Monika Pilch

Goście: Bartosz Jastrzębski, Jędrzej Morawiecki, Maciej Skawiński (autorzy książki "Jutro spadną gromy")

Data emisji: 28.10.2015

Godzina emisji: 16.00

Materiał wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Usypać góry. Historie z Polesia

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2015 19:00
To wciągająca opowieść o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. Ale też „tutejsi” – Poleszucy, dla których ojczyzna to nie historia czy polityka, ale miejsce człowieka w kosmosie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kąkolewski przełamywał drętwotę prasy PRL"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 11:00
- Zazdrościłam mu pomysłów. On patrzył na rzeczywistośc przez drobne ogłoszenia prasowe. To była nowość - wspominała w Dwójce wybitnego reportażystę Małgorzata Szejnert.
rozwiń zwiń