Za jeden wiersz - cztery lata w chińskim więzieniu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 18:06
- W Chińskiej Republice Ludowej to bardzo niebezpieczne dzieło - mówił w Dwójce Tomasz Sajewicz o poemacie "Masakra" Liao Yiwu.
Audio
  • Z Tomaszem Sajewiczem o książce Liao Yiwu "Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu" rozmawia Bartosz Panek (Wybieram Dwójkę)
Liao Yiwu, 2012
Liao Yiwu, 2012 Foto: PAP/EPA/MARC TIRL

Punktem wyjścia do rozmowy o Liao Yiwu była jego nowo wydana w Polsce książka "Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu" - wstrząsająca relacja z odbywania kary za publiczne wygłoszenie poematu "Masakra".

- Historia uwięzienia Liao Yiwu jest w Chinach w ogóle nieznana. Jego książki są w tym państwie absolutnie zakazane - podkreślał Tomasz Sajewicz. Jak przypomniał, gdyby ktoś ten wiersz dziś upublicznił w Chinach, musiałby się liczyć z poważnymi konsekwencjami.

O czym traktuje ten "niebezpieczny poemat"? Z jakimi straszliwościami musiał się zmierzyć Liao Yiwu, przebywając w chińskim więzieniu - i co dzieje się z nim teraz? Portretując siebie w książce "Za jeden wiersz…", Liao Yiwu był, jak zauważono w audycji, bardzo szczery. - To nie pasuje do obrazu dysydenta - mówił gość Dwójki.

***

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: Tomasz Sajewicz (korespondent Polskiego Radia w Chinach)

Data emisji: 11.01.2017

Godzina emisji: 16.00-19.00

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Liao Yiwu - kronikarz Chin

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 18:00
Książka chińskiego poety "Prowadzący umarłych" została uhonorowana tegoroczną nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego.
rozwiń zwiń