"Majowie odcinają się od swoich korzeni"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 17:50
- W Gwatemali  ludzie boją się przyznać do tego, że są Majami i wyznają tradycyjne wierzenia majańskie. Niektórzy nie uczą nawet dzieci rodzimego dialektu, bo boją się, że będą miały specyficzny akcent w języku hiszpańskich – podkreśliła Weronika Mliczewska, autorka książki "Na początku jest koniec. Na szlakach duchowości Majów".
Audio
  • Rozmowa z Weroniką Mliczewską, autorką książki "Na początku jest koniec. Na szlakach duchowości Majów" (Wybieram Dwójkę)
Fragm. okładki książki Weroniki Milczewskiej Na początku jest koniec. Na szlakach duchowości Majów, wyd. Muza
Fragm. okładki książki Weroniki Milczewskiej "Na początku jest koniec. Na szlakach duchowości Majów", wyd. MuzaFoto: mat. prom.

Choć Majowie słyną z wysoko rozwiniętej cywilizacji, to ostatnią rzeczą, jakiej by chcieli, to obnoszenie się ze swoim pochodzeniem. Wszystko za sprawą trwającej do 1996 roku krwawej wojny domowej w Gwatemali, podczas której dokonywano rzezi na przedstawicielach tej grupy etnicznej.

- Majowe ze względu na swoje wierzenia byli automatycznie uznawani za partyzantów i wycinano ich w pień. Podczas mojej podróży spotkałam kobietę, która pomaga innym Majankom w poradzeniu sobie z traumą wojny. Wiele z nich straciło w górach mężów, którzy byli torturowani. Niektóre znalazły na drodze poćwiartowane kawałki swoich bliskich – dodała Weronika Mliczewska.

Jak autorce książki udało się dotrzeć do ukrytych w górach majańskich wiosek i w czym przejawia się duchowość Majów? O tym w nagraniu audycji.

***

Przygotował: Bartosz Panek

Gość: Weronika Mliczewska (dziennikarka,fotografka)

Data emisji: 14.02.2017

Godzina emisji: 16.29

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mz/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Tajemnice Kodeksu Grolier

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 12:30
W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy o burzliwych losach najstarszego z czterech znanych kodeksów majańskich.
rozwiń zwiń