"Cicha noc". Opowiedzieć filmem swoją prawdę

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 18:00
- Takiego filmu nie robi się w miesiąc. Temu, by opowiedzieć swoją prawdę o świecie, którego doświadczasz, trzeba poświęcić kilka lat życia - mówił w Dwójce reżyser Piotr Domalewski.
Audio
  • Rozmowa z twórcami filmu "Cicha noc" (Wybieram Dwójkę)
Kadr z filmu Cicha noc
Kadr z filmu "Cicha noc"Foto: Materiały prasowe/Robert Jaworski

W audycji "Wybieram Dwójkę" oddaliśmy głos twórcom nagrodzonego na tegorocznym festiwalu w Gdyni filmu "Cicha noc", którego premierę przewidziano na 24 listopada.

- Wywodzę się ze wschodu i w moich stronach doświadczenie emigracji jest silne. Wielu ludzi wyjechało stąd za granicę, za pracą. Każda rodzina ma tu takie doświadczenie. To historia opowiadająca o świecie, który dobrze znam, o świecie, w którym się wychowałem. A wychowałem się na podlaskiej wsi – mówił twórca nagrodzonego obrazu.

Reżyser i zarazem scenarzysta miał wyraźną wizję głównej postaci swego filmu. - Bohaterem naszych czasów jest emigrant zarobkowy. Młody człowiek po studiach szukający swojego miejsca w świecie, który daje złudzenie, że granice nie istnieją, że wszystko jest możliwe. Ale bohater filmu nigdzie nie jest u siebie. Wszędzie jest obcy - powiedział Piotr Domalewski.

O tym, w czym reżyser i aktorzy "Cichej nocy" upatrują powodów odniesionego sukcesu na gdyńskim festiwalu filmowym - w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Marcin Mindykowski

Gość: Piotr Domalewski (reżyser), Tomasz Ziętek (aktor)

Data emisji: 15.11.2017

Godzina emisji: 17.30

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

mko/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe Horyzonty 2015. Hołd dla Konwickiego

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 19:00
- To wybitny prozaik. Ale pamiętajmy, że zajmuje też istotne miejsce w historii kina - mówił Roman Gutek, zapraszając na retrospektywę Tadeusza Konwickiego na Nowych Horyzontach 2015.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal w Gdyni. Franciszek Pieczka gościem specjalnym

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 11:00
Na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych pojawi się Franciszek Pieczka, aktor, który w tym roku skończył 90 lat. - wyjawił na antenie Jedynki dyrektor wydarzenia Leszek Kopeć. - To taka okazja, że nie możemy jej pominąć - mówił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edward Norton na Transatlantyk Festival

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 11:30
- Praktycznie rzecz biorąc, byłem już kiedyś w Polsce. Podczas zdjęć do "Grand Budapest Hotel", Wes Anderson lubił zabierać nas przez most w Görlitz na polską stronę - mówił Edward Norton w trakcie swojej pierwszej oficjalnej wizyty w naszym kraju.
rozwiń zwiń