X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Biblistyka to nie tylko czytanie Biblii"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 18:40
- Tłumaczenie to tylko pierwszy krok do interpretacji Biblii. Ta zaczyna się dopiero wtedy, gdy bazujemy już na polskim tekście – powiedział ks. prof. Mariusz Rosik z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu
Audio
  • Ks. prof. Mariusz Rosik o tajnikach przekładu Biblii (Wybieram Dwójkę)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pexels/Pixabay/domena publiczna

- Biblistyka polega na tym, że nie wystarczy czytać Biblię. Aby ją dobrze przetłumaczyć, trzeba najpierw poznać jej kontekst historyczny, geograficzny, kulturowy i religijny. To przecież Księga, która powstawała przez okres 1300-1400 lat, prawdopodobnie od XII w. p.n.e., a kończąc nawet na początkach II w. – dodał gość Dwójki, podkreślając, iż przez ten okres zmieniały się nie tylko idee, ale także sam język hebrajski.

- Zupełnie inaczej tłumaczy się najstarsze księgi, a inaczej te które powstawały później, również w języku aramejskim czy greckim – dodał ks. prof. Mariusz Rosik, który zaangażowany jest w prace nad nowym tłumaczeniem Biblii Tysiąclecia. Decyzja w tej sprawie została podjęta w ubiegłym roku przez Episkopat. Nową wersję Księgi będzie można usłyszeć za kilka lat w każdym polskim kościele.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Rozmawiał: Piotr Kaszuwara

Data emisji: 21.11.2017

Godzina emisji: 17.14

mz/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budowniczy światów. Scenografie Skrzepińskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 12:30
– To był scenograf, który potrafił dawne światy wskrzeszać przy pomocy współczesnych materiałów. One dzięki jego zmysłowi plastycznemu wyglądały na ekranie tak, jakby powstały wtedy – mówił o Jerzym Skrzepińskim producent filmowy Jacek Gwizdała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arianka Spiegel. Cudowne dziecko dwudziestolecia

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 12:00
– Józef Lejtes, znany przedwojenny reżyser, nakręcił z nią pięciominutowy film, który dziś nazwalibyśmy "demo tape", z myślą, by wysłać to do Hollywood – mówił o Arianie Spiegel dokumentalista Tomasz Magierski.
rozwiń zwiń