X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Witt: pierwszy koncert Chopina w Paryżu był katastrofą

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 15:17
- Tego nie można przeczytać w żadnej biografii Chopina, bo wszystkie przedstawiają ten debiut jako ogromny sukces - opowiadał w Dwójce Piotr Witt, autor książki "Przedpiekle sławy".
Audio
  • Piotr Witt o pierwszym paryskim koncercie Chopina (Wybieram Dwójkę)
Fryderyk Chopin
Fryderyk ChopinFoto: Shutterstock

Polskie Radio Chopin .jpg
Posłuchaj Polskiego Radia Chopin

Historyk i eseista opisał w swojej książce tę część paryskiego życia Chopina, w której kompozytor nie był jeszcze ani sławny, ani podziwiany. W audycji rozmawialiśmy o obrosłym legendami pierwszym koncercie pianisty w Paryżu w roku 1932. - Jean Rousselot pisał w swojej książce ("La vie passionnée de Frederic Chopin"), że w kamizelce Chopina brzęczały luidory, a najpiękniejsze dziewczyny ocierały się o niego jak kotki. Tymczasem nic z tego nie miało miejsca - opowiadał Piotr Witt.

Wedle ustaleń gościa audycji "Wybieram Dwójkę" publiczność podczas koncertu była nieliczna i stanowili ją głównie emigranci z Polski, zaś sam występ nie oczarował słuchaczy. - Fryderyk Wieck, słynny prof. fortepianu ze Stuttgartu, wieczór po koncercie notuje, że nie zostało nic z Chopina, którego podziwiał w Niemczech razem ze swym zięciem Robertem Schumannem.

Piotr Witt wyjaśniał w Dwójce, dlaczego pierwszy paryski koncert okazał się dla Chopina katastrofą materialną i moralną. Mówił też o okolicznościach, które niemal zatrzymały w tamtym okresie życie muzyczne stolicy Francji. Nasz gość opowiedział w końcu o koncercie, który okazał się dla Chopina prawdziwym przełomem.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Piotr Witt (historyk, eseista, pisarz)

Data emisji: 5.12.2017

Godzina emisji: 16.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chopin.polskieradio.pl. Geniusz dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 17:10
– Staraliśmy się stworzyć ten serwis w taki sposób, by znaleźli tu coś dla siebie zarówno młodsi, jak i starsi odbiorcy, zarówno ci, którzy pasjonują się muzyką klasyczną, jak i ci, którzy nie do końca się w niej orientują – mówił Krzysztof Kossowski, zastępca dyrektora portalu Polskieradio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopinowska ścieżka Ewy Pobłockiej

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 14:05
W audycji "Chopin osobisty" spotkaliśmy się z naszą wybitną pianistką - Ewą Pobłocką, która 21 listopada wystąpi z urodzinowym recitalem w Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń