Lawrence Foster na czele NOSPR. "Ten zespół na to zasłużył"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 19:33
– Nie neguję pracy wielkich polskich dyrygentów, wydaje mi się jednak, że pierwszy raz NOSPR ma prawdziwego światowego dyrygenta – mówił Krzysztof Penderecki o amerykańskim dyrygencie, który od 2019 r. będzie dyrektorze artystycznym NOSPR.
Audio
  • Lawrence Foster na czele NOSPR. "Ten zespół na to zasłużył" (Wybieram Dwójkę)
Krzysztof Penderecki, Joanna Wnuk Nazarowa i Lawrence Foster podczas uroczystości podpisania kontraktu z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach
Krzysztof Penderecki, Joanna Wnuk Nazarowa i Lawrence Foster podczas uroczystości podpisania kontraktu z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w KatowicachFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Krzysztof Penderecki zwracał uwagę, że na pomysł zaangażowania Lawrence'a Fostera w działalność Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach wpadła jego żona Elżbieta. – To ona zwróciła na niego uwagę. Uważam, że to najlepsze, co mogło spotkać orkiestrę od wielu lat – powiedział.

Zgodziła się z nim Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor naczelna i programowa NOSPR, zwracając uwagę, że "Lawrence Foster jest dyrygentem rozchwytywanym przez orkiestry i opery". – To dla nas zaszczyt, że zgodził się zostać naszym dyrektorem artystycznym – mówiła.

Lawrence Foster także czuje się wyróżniony. – To jeden z największych zaszczytów w całej mojej karierze muzycznej, że mogę pracować z tak wspaniałą orkiestrą i ze wszystkimi ludźmi wokół niej, zaczynając od Joanny Wnuk-Nazarowej oraz Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich – dziękował.

Z gośćmi Dwójki rozmawialiśmy o przyszłości NOSPR pod batutą Lawrence'a Fostera, a także m.in. o tym, jak na wybór dyrygenta zareagował zespół orkiestry, która zdaniem Joanny Wnuk-Nazarowej jest swoistym "sanatorium".

***

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Lawrence Foster (dyrygent, dyrektor artystyczny NOSPR do 2019 r.), Joanna Wnuk-Nazarowa (dyrektor naczelna i programowa NOSPR), Krzysztof Penderecki (kompozytor, przewodniczący Rady Programowej NOSPR)

Data emisji: 11.12.2017

Godzina emisji: 17.34

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także