"Tarta róża". Poezja wyssana z mlekiem matki

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 17:21
- Beata Obertyńska była stworzona do losu artystycznego poprzez swoje niezwykle koligacje rodzinne. Lwowska willa Zaświecie, w której się wychowywała, była zawsze przepełniona poezją – powiedziała Anna Piwkowska, autorka nowego wyboru wierszy poetki, wydanego przez Państwowy Instytut Wydawniczy.
Audio
  • Rozmowa z Anną Piwkowską wokół wyboru wierszy Beaty Obertyńskiej (Poranek Dwójki)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prasowe

Jak opowiadała Anna Piwkowska, każda rozmowa Obertyńskiej z jej matką, młodopolską poetką Marylą Wolską, przepełniona była metaforami, rymami i skojarzeniami. Przez dom wciąż przewijali się artyści, tacy jak Leopold Staff czy Jan Kasprowicz.

- Koligacje rodzinne miały też ogromny wpływ na młodszą siostrę Obertyńskiej, która wyszła za mąż za Michała Pawlikowskiego, szwagra poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej – dodała Anna Piwkowska.

W nagraniu audycji posłuchamy również o rysie, jaką wywołały w życiu poetki wydarzenia wojenne, a także o mistycyzmie jej poezji.

***

Rozmawiał: Dorota Gacek

Goście: Anna Piwkowska

Data emisji: 04.01.2018

Godzina emisji: 17.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mz/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Palester, Herling-Grudziński i piekło emigracji

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 12:00
- Ich korespondencja jest świadectwem tego, jak wielkim złem jest emigracja ludzi kultury. Tych najzdolniejszych i najaktywniejszych, którzy zmuszeni są do życia w niechcianej izolacji – mówiła w Dwójce prof. Violetta Wejs-Milewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co nam daje literatura? Spotkanie z prof. Martą Wyką

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 16:57
Prof. Marta Wyka jest historyczką i krytyczką literatury, twórczynią i przez wiele lat kierowniczką Katedry Krytyki Współczesnej na Wydziale Polonistyki UJ, redaktorką "Dekady Literackiej" i "Nowej Dekady Krakowskiej".
rozwiń zwiń