"Twój Vincent" i komentarze do współczesnej Ameryki. Oscary 2018

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 19:04
"Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana otrzymał nominację do Oscara w kategorii pełnometrażowy film animowany. Najwięcej nominacji zdobył "Kształt wody" Guillermo del Toro.
Audio
  • Oscary 2018. Komentarz do nominacji (Wybieram Dwójkę)
Sally Hawkins w filmie Kształt wody
Sally Hawkins w filmie "Kształt wody"Foto: Kerry Hayes/Twentieth Century Fox Film Corporation/PAP/Photoshot

twój vincent 1200.jpg
Znamy nominowanych do Oscarów 2018

"Twój Vincent" to pierwszy pełnometrażowy film stworzony w całości technologią animacji malarskiej. Na potrzeby jego powstania 125 artystów 15 narodowości namalowało łącznie 65 tys. obrazów. - Te statystyki czasami przyćmiewają to, czym ten film: opowieścią o inności – zwracał uwagę w Dwójce Krzysztof Kwiatkowski.

Krytyk opowiedział m.in. o dwóch filmach, które - obok "Dunkierki" Nolana - dostały najwięcej nominacji: "Kształcie wody" Guillermo del Toro i "Trzech billboardach za Ebbing, Missouri" Martina McDonagha. Jak mówił, stanowią one głęboki komentarz do współczesnej amerykańskiej kultury.

Jakie szanse na Oscara ma "Twój Vincent"? I który z nominowanych filmów mieści się w poetyce horroru, a jednocześnie rozlicza się z problemami amerykańskiego społeczeństwa?

***

Prowadzi: Marcin Pesta

Gość: Krzysztof Kwiatkowski (krytyk filmowy)

Data emisji: 23.01.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Loving Vincent". Życie van Gogha z farby i miłości

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 20:00
– Na początku film miał mieć siedem minut – mówiła Dorota Kobiela, malarka i współreżyserska "Loving Vincent", pierwszego w historii pełnometrażowego filmu stworzonego techniką animacji malarskiej.
rozwiń zwiń