"Nie sztuką jest pisać o miłości. Sztuka w tym, by zrobić to ciekawie"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 18:40
- Opowiadania i mikropowieści Filipowicza są w jego twórczości najbardziej ciekawe. Także pod względem formalnym, bo prawdziwą sztuką jest znalezienie dobrego sposobu na niebanalne opisanie miłości - mówił w Dwójce Wojciech Bonowicz.
Audio
  • Rozmowa z Wojciechem Bonowiczem o książce "Romans prowincjonalny" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki Romans prowincjonalny
Okładka książki "Romans prowincjonalny"Foto: zdj.ilustracyjne

hist_miłość_1200.jpg
"Ujrzeli się dopiero na więziennym ślubie"

W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy ze znanym publicystą o jego wyborze tekstów Kornela Filipowicza, składające się na tom "Romans prowincjonalny i inne historie". 

"Nowelista, powieściopisarz, scenarzysta, poeta. Jeden z najważniejszych powojennych prozaików. Realista metafizyczny, piewca polskiej prowincji. Niekwestionowany autorytet. Wieloletni partner Wisławy Szymborskiej. Kornel Filipowicz to niedościgły mistrz. Jego proza jest klarowna i lakoniczna, a emanuje z niej empatia dla świata i człowieka" - czytamy w nocie od wydawcy książki.

- Filipowicz był bardzo powściągliwy w okazywaniu swoich uczuć. Niewiele o nich mówił, ale jak już coś powiedział, to było to bardzo znaczące - stweirdził gość audycji zwracając uwagę, że w  "Romansie prowincjonalnym i innych historiach" bliskość, tęsknota, pomyłki, spotkania i rozstania układają się w wielobarwny, migotliwy pejzaż ludzkich emocji.

Jak pisarz może uniknąć patosu w opisywaniu uczuć? Czy wybuch emocji powinien być kulminacją opowiadania? Czy da się rozpoznać miłość, którą chce się utrwalić i jakimi środkami najlepiej to zrobić? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Wojciech Bonowicz (poeta, publicysta)

Data emisji: 14.02.2018

Godzina emisji: 17.15

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę 

mko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także