X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Monika Milewska: falowiec był obiektem moich lęków

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 18:37
- Straszono mnie, że tam mieszkają bardzo dziwni ludzie, którzy zasadzają się w okolicy niczym pająki polujące na dzieci. Myślę, że coś z tego irracjonalnego lęku, połączonego też z różnymi innymi legendami miejskimi, zostało we mnie - mówiła Monika Milewska, autorka książki "Latawiec z betonu" o losach słynnego gdańskiego falowca.
Audio
  • Monika Milewska o książce "Latawiec z betonu" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki Latawiec z betonu
Okładka książki "Latawiec z betonu"Foto: materiały prasowe

springer 1200.jpg
Filip Springer bada nocne życie Sieradza

Długość - 860 m. Liczba mieszkań - 1792. Tak w liczbach prezentuje się blok na gdańskim Przymorzu, jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów tego typu w Polsce. Jego forma może przypominać węża lub falę morską, która przybija do brzegu. Dla Monika Milewskiej falowiec stał się natomiast latawcem z betonu. - Czyli formą ułomną, czymś, co powinno wzlecieć, stać się idealną maszyną do mieszkania, a ciąży ku ziemi. Te dwa aspekty: niezwykłej, nowoczesnej architektury i wspaniałego pomysłu na dom, który ma jednoczyć wszystkie klasy społeczne, taka utopijnna wizja i to, co dzieje się z każdą utopią; utopia, która ciąży ku ziemi, która okazuje się nierealistyczna, która pokazuje wszystie swoje wady. I tych wad jest niestety wiele - podkreślała autorka książki.

Bohaterem "Latawca z betonu" jest inżynier - konstruktor falowca. - Oglądamy rzeczywistość jego oczyma. To nie jest narracja pierwszoosobowa, to nie jest jego opowieść, ale my wiemy tak naprawdę tyle, ile on wie. I dowiadujemy się razem z nim, że poruszamy się w jakimś bardzo dziwnym, zakrzywionym czasie. Pokonując kilkadziesiąt metrów, pokonujemy czasem kilka lat i trafiamy już w zupełnie inną epokę, w której on czuje się niezwykle dziwnie - tłumaczy Monika Milewska.

Co metafizycznego jest w falowcu? Jakie elementy realizmu magicznego znalazły się w książce "Latawiec z betonu"? W jaki sposób Program 2 PR przyczynił się do jej powstania? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: Monika Milewska (eseistka, dramaturg, poetka, tłumaczka, antropolog kultury)

Data emisji: 20.03.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Filip Springer bada nocne życie Sieradza

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 10:00
- Chciałem sprawdzić, co się dzieje w byłych miastach wojewódzkich. Co to znaczy, że coś jest tanie w Suwałkach albo jaka pensja uznawana jest za wysoką w Przemyślu - opowiadał o swojej nowej książce "Miasto Archipelag" reportażysta i fotograf.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nad brzegiem wielokulturowego świata. "Dunaj" Magrisa

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 18:00
- Ta rzeka jest dla Claudio Magrisa metaforą współczesności, nie kierują nim zainteresowania archeologiczne - tłumaczyła Joanna Ugniewska, opowiadając o "Dunaju", najnowszej książce włoskiego pisarza i eseisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łazarewicz: wierzę, że zakończyłem historię Gorgonowej

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 12:00
- To była legendarna, sensacyjna opowieść sprzed wojny, którą znałem od dziecka. Nie miała jednak ani początku, ani końca. Musiałem się nią zająć i mam poczucie, że ustaliłem jej finał - mówił w Dwójce Cezary Łazarewicz.
rozwiń zwiń