"Opera Weinberga wystawiona w Moskwie to spektakl o pamięci"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 17:48
- Teatr Bolszoj pokazał spektakl bardzo kameralny, skupiony na postaciach Pasażerki, w którym przenikają się dwa światy. Współczesny, czyli statek, na którym była esesmanka spotyka byłą więźniarkę, i świat Auschwitz – mówił w Dwójce Jacek Hawryluk.
Audio
  • O "Pasażerce" Mieczysława Weinberga wystawionej w Teatrze Bolszoj (Wybieram Dwójkę)
Pasażerka Mieczysława Weinberga. Spektakl Teatru Bolszoj w Moskwie
"Pasażerka" Mieczysława Weinberga. Spektakl Teatru Bolszoj w MoskwieFoto: Wojciech Grzędziński

Zofia Posmysz1200.JPG
Zofia Posmysz w prozie i wywiadzie

Przygotowana we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza "Pasażerka" Mieczysława Weinberga została nominowana do najważniejszej rosyjskiej nagrody teatralnej – Złotej Maski -  w czterech kategoriach: "najlepsza produkcja operowa", "najlepszy dyrygent", "najlepszy reżyser" i "najlepsza rola żeńska".

Spektakl zaprezentowano 18 marca 2018 roku na nowej scenie Teatru Bolszoj w Moskwie, zaś ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród odbędzie się 15 kwietnia 2018 roku.


"Pasażerka" Mieczysława Weinberga "Pasażerka" Mieczysława Weinberga

- Opera jest dziełem opartym na powieści byłej więźniarki obozu koncentracyjnego Auschwitz Zofii Posmysz. Jej pierwszą inscenizację w Rosji przygotował Teatr Opery i Baletu w Jekaterynburgu. Spektakl Teatru Bolszoj jest także przedstawieniem bardzo kameralnym, operą o pamięci, o tym, co musi pozostać, czego nikt z bohaterów Pasażerki nie wymaże, bo nie ucieknie od przeszłości – mówił gość audycji.

Jak twórcy spektaklu poradzili sobie z problemem pokazania świata Zagłady na operowej scenie? Jakimi środkami tego dokonali? Co szczególnego w muzyce Mieczysława Weinberga znajduje słowacki dyrygent opery? O tym w nagraniu audycji.

 ***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: Jacek Hawryluk

Data emisji: 21.03.2018

Godzina emisji: 16.15

Rozmowa została wyemitowana w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/jp


"Pasażerka" Mieczysława Weinberga. Spektakl Teatru Bolszoj w Moskwie "Pasażerka" Mieczysława Weinberga. Spektakl Teatru Bolszoj w Moskwie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rewolucja czy ewolucja? Zmiany w polskiej operze

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 20:40
- Te trzy opery są różne i jednocześnie podobne. Zmiana następuje w momencie ustabilizowanego, wysokiego poziomu, co nie oznacza, że nie można by czegoś zrobić inaczej. Myślę, że każda z tych oper stoi teraz przed taką koniecznością - mówił Jacek Marczyński w audycji poświęconej Operze Wrocławskiej, Bałtyckiej i Śląskiej.
rozwiń zwiń