X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wynalazca radia był niezwykłym wizjonerem"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 17:30
- Zdumiewa fakt, że Guglielmo Marconi, który dokonał  epokowego wynalazku, nie zyskał uznania w ojczystej Italii. Wagę odkrycia bezprzewodowego telegrafu dostrzegli zaś Brytyjczycy. Może dlatego rzadko się pamięta, że Marconi dostał Nobla – mówił w Dwójce dr Marcin Hermanowski.
Audio
  • "Radiofonia". Rzecz dla pasjonatów i amatorów (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki Radiofonia
Okładka książki "Radiofonia"Foto: mat. promocyjne

o wszystkim- e pałłasz -2_1200.JPG
Wspomnienia byłego dyrektora Dwójki

"Do tej pory na polskim rynku wydawniczym nie było publikacji, która w syntetyczny sposób opowiada historię radia. W tej natomiast każdy zainteresowany jego powstaniem, działaniem, rozpowszechnianiem i rozwojem znajdzie zarówno solidną syntezę naukową jak i moc radiowych ciekawostek" – czytamy w nocie od wydawcy książki "Radiofonia".

- Wynalazek Marconiego został najpierw zaprzęgnięty do służby w brytyjskiej marynarce wojennej, ale gdy na początku ubiegłego wieku zawędrował do Ameryki, wymknął się spod państwowej kontroli i stał się przedsięwzięciem czysto komercyjnym. To dało początek złotym latom radia, gdy budowało ono kulturę muzyczną. W 1921 roku w USA działały cztery stacje radiowe, a dwa lata później było ich już 556 - stwierdził autor książki dr Marcin Hermanowski, ilustrując tempo rozwoju radiofonii.

Jakie były jej początki w Europie? W jaki sposób narodził się model radia publicznego? Jak powstało Polskie Radio? Ile kosztował pierwszy polski radioodbiornik?  O czym rozmawiali Szczepko i Tońko? Czym był detefon i jak działa radio cyfrowe? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: dr Marcin Hermanowski (autor książki "Radiofonia")

Data emisji: 26.04.2018

Godzina emisji: 16.30

Rozmowa została wyemitowana w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/jp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Laureat konkursu Książka Historyczna Roku: jesteśmy tymi, kim byli nasi przodkowie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 18:31
- Polska jest krajem historycznym, historia odgrywa u nas nieproporcjonalnie dużą rolę. Odniesienia do niej kształtują naszą teraźniejszość. Nie jesteśmy w stanie określić swojego miejsca dziś, bez tej wiedzy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Wierzbicki, jeden z laureatów 9. edycji konkursu "Książka Historyczna Roku".
rozwiń zwiń