X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Elizy Orzeszkowej zielnik nadniemeński

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 14:30
- Album jest w całości dziełem pisarki, począwszy od wyboru kwiatów i ziół oraz ich zebrania z łąk nad Niemnem, przez zastosowanie odpowiednich sposobów suszenia aż po zamysł artystyczny zielnika – mówiła w Dwójce Elżbieta Ostromencka z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
Audio
  • O "Albumie kwiatowe Elizy Orzeszkowej" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki Album kwiatowe Elizy Orzeszkowej
Okładka książki "Album kwiatowe Elizy Orzeszkowej"Foto: mat. promocyjne

Dzieduszycka 1200.jpg
Pamiętnik Ewy Dzieduszyckiej. Wiek XX okiem buntowniczki

Eliza Orzeszkowa studiowała botanikę ludową nie tylko na potrzeby "Nad Niemnem", ale też "Wesela Wiesiołka" i "Niepoprawnego". Spędzała długie godziny na zbieraniu roślin, starannym ich suszeniu, a następnie układaniu w zielniki lub kompozycje kwiatowe.

- Oryginalny zielnik Elizy Orzeszkowej przechowywany w zbiorach Ossolineum jest jednym z wielu, które sporządziła i zachował się w bardzo dobrym stanie. To również zasługa pisarki, która sama przygotowała klej spajający rośliny z kartami papieru – powiedziała Elżbieta Ostromencka.

"Album kwiatowe" powstał w 1890 roku jako charytatywny dar na rzecz głodujących mieszkańców Galicji. W roku 1894 został uhonorowany złotym medalem na Powszechnej Wystawie Krajowej we Lwowie. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji poświęconej pasji zielarskiej i dziełu Elizy Orzeszkowej.

***

Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Elżbieta Ostromencka (kierownik działu starych druków Zakładu Narodowego im. Ossolińskich)

Data emisji: 3.09.2018

Godzina emisji: 17.20

Rozmowa została wyemitowana w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Aleja Włókniarek". Ciężki los kobiet łódzkiego przemysłu włókienniczego

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 12:00
- Byłam zaangażowana w bardzo wiele projektów animatorsko-kulturalnych. Przede wszystkim zbieraliśmy historie mówione i one się jakoś we mnie kumulowały. Chciałabym, żeby to było szerzej czytane i żeby te opowieści rozchodziły się nie tylko w świecie akademickim - mówiła w Dwójce Marta Madejska, autorka zbioru reportaży "Aleja Włókniarek".
rozwiń zwiń