X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Anna Cymer: architektura z okresu PRL to dziedzictwo, które znika

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 13:28
- Na pewno nie wszystko powinno być zabytkiem, ale wiele z tych budynków to efekt pracy bardzo zdolnych architektów. Mimo trudnych warunków upaństwowienia i upolitycznienia całej produkcji architektonicznej, udawało im się przebijać z obiektami oryginalnymi, autorskimi - mówiła w Dwójce Anna Cymer, historyczka sztuki.
Audio
  • Anna Cymer o książce "Architektura w Polsce 1945-1989"
Falowiec w Gdańsku
Falowiec w GdańskuFoto: sashk0/Shutterstock

Socrealizm 1200.jpg
Tadeusz Barucki: socrealizm zepchnął architektów na margines

W swojej książce "Architektura w Polsce 1945-1989" Anna Cymer opisuje architekturę od powojennej odbudowy, przez socrealizm i modernizm, aż do postmodernizmu. Choć na okładce widać gdański Falowiec, autorka przedstawia nie tylko osiedla, ale i rekonstruowane zabytki, socrealistyczne "pałace dla ludu", tysiąclatki czy postmodernistyczne kościoły.

- Nie ma tutaj literatury, opowieści reporterskich czy tego typu ujęcia tematu. Jest to stricte historyczny wywód. Wspólnie z wydawcami uznaliśmy więc, że taki prosty tutuł sprawdzi się najlepiej, bo po prostu jest najlepszą wskazówką co do zawartości - tłumaczyła historyczka sztuki.

Jak podkreślała, chciałaby, żeby jej książka trafiła w ręce urzędników. - Mam wrażenie, że wśród mieszkańców miast, zwłaszcza tych dużych, zrozumienie dla tej architektury, nawet swoista moda na nią, jest. Tu już ten problem jest coraz mniejszy, żeby tłumaczyć, że nie wszystko powinno zostać wyburzone. Natomiast mam wrażenie, że trochę brakuje tego w przypadku urzędników, władz samorządowych czy spółdzielni mieszkaniowych - przekonywała Anna Cymer.

Jak autorka książki "Architektura w Polsce 1945-1989" poradziła sobie z kontekstem politycznym opisanego zagadnienia? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: Anna Cymer (historyczka sztuki)

Data emisji: 18.09.2018

Godzina emisji: 16.30

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Akustyka i zieleń. Atuty nowej sali w Żelazowej Woli

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 09:00
- Jednym z głównych przesłań budynku było zrobienie dwupoziomowego ogrodu parku, który ściśle łączyłby się z parkiem Krzywdy-Polkowskiego - mówił w Dwójce Bolesław Stelmach, szef zwycięskiego zespołu w konkursie na projekt architektoniczny Centrum Muzyki w Żelazowej Woli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żyrardów - miasto utkane z lnu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 15:30
W audycji wybraliśmy się do Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, gdzie znajdują się artefakty związane z początkami tego miasta.
rozwiń zwiń