X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Hubert Zemler: "Etiuda" Kotońskiego to dzieło kanoniczne

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 15:33
- Kompozycja ta jest wzorcem dla każdego twórcy muzyki współczesnej. Perkusja jest tylko zaczynem, a możliwość komponowania utworu przez operowanie na próbce dźwiękowej jest obecnie najpowszechniejszą formą twórczości - mówił w Dwójce znany perkusista.
Audio
  • 60. urodziny "Etiudy na jedno uderzenie w talerz" (Wybieram Dwójkę)
Hubert Zemler
Hubert ZemlerFoto: Tomek Kulbowski DDK Węglin/materiały prasowe

Gościem audycji byli Hubert Zemler oraz Marek Zwyrzykowski, z którymi rozmawialiśmy o koncercie w Studiu im. W. Szpilmana z okazji 60. urodzin "Etiudy na jedno uderzenie w talerz" Włodzimierza Kotońskiego.

Etiuda znana jest jako pierwsza polska kompozycja z gatunku muzyki elektroakustycznej. Powstała w 1959 roku w działającym od dwóch lat Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia w Warszawie. Materiałem do kompozycji było nagranie tylko jednego uderzenia miękką pałką w średniej wielkości talerz turecki. Nagranie to zostało następnie poddane rozmaitym przekształceniom.

- Niemalże cała współczesna muzyka pop tworzona jest w ten sposób, że dźwięk się przetwarza, nie pozostawiając źródłowego brzmienia samemu sobie - powiedział Hubert Zemler.

W jakich okolicznościach powstawała "Etiuda na jedno uderzenie w talerz"? Czym zaskoczą słuchaczy organizatorzy koncertu w Studiu im. W. Szpilmana? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Justyna Piernik

Goście: Hubert Zemler (perkusista) i Marek Zwyrzykowski (dziennikarz muzyczny PR)

Data emisji: 16.01.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Basso". Kapela Maliszów na finał Biennale Dźwięków Niskich

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 10:00
- Staramy się możliwie szeroko przedstawiać basowe instrumenty i szukamy takich form, żeby je w ciekawy sposób przybliżyć publiczności - opowiadała w Dwójce Justyna Rekść-Raubo, kuratorka programu muzycznego festiwalu "Basso".
rozwiń zwiń

Czytaj także

The Necks: od 30 lat gramy ten sam utwór

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 19:12
- Nie wiem, czego mogą spodziewać się słuchacze podczas tego koncertu. Paradoks naszego zespołu polega na tym, że od ponad 30 lat gramy ten sam utwór, tylko za każdym razem zupełnie inaczej - mówił przed występem w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Lloyd Swanton z grupy The Necks.
rozwiń zwiń