X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Człowiek z Manufaktury". Opera o łódzkiej duszy

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 18:00
- Łódź jest wielkim bohaterem tego dzieła. W obu aktach zaglądamy w inne czasy, dzięki czemu widzimy, co się w tym mieście zmienia, a co jest stałe - opowiadała w Dwójce Małgorzata Sikorska-Miszczuk, autorka libretta opery, której światowa prapremiera odbędzie się 2 lutego w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Audio
  • Małgorzata Sikorska-Miszczuk o operze "Człowiek z Manufaktury" (Wybieram Dwójkę)
  • Relacja z przygotowań do premiery opery "Człowiek z Manufaktury" (Poranek Dwójki)
Plakat opery Człowiek z Manufaktury, projekt: Andrzej Pągowski
Plakat opery "Człowiek z Manufaktury", projekt: Andrzej PągowskiFoto: mat. pras.

"Człowiek z Manufaktury" to opowieść sięgająca do burzliwych wydarzeń w dziejach wielokulturowej łódzkiej metropolii. Pierwszy akt przedstawia epizody z życia XIX-wiecznego fabrykanta Izraela Poznańskiego nazywanego królem bawełny. Akcja II aktu toczy się około 100 lat później, na przełomie XX i XXI wieku. Przedstawia działania powojennego dyrektora Zakładów Przemysłu Bawełnianego "Poltex" po upadku PRL-u. - Zafascynowała mnie historia autentycznego bohatera Mieczysława Michalskiego, który jest pierwowzorem operowego dyrektora - opowiadała Małgorzata Sikorska-Miszczuk. - On walczył o to, żeby jego fabryka w nowych czasach nie została rozkradziona i zniszczona. Szukał nowego zastosowania dla budynku, w wyniku czego powstała dzisiejsza Manufaktura w Łodzi.

Autorka libretta opowiadała o dramatycznych losach Michalskiego, ale też o współpracy z kompozytorem opery Rafałem Janiakiem.

***

Rozmawiała: Justyna Piernik

Data emisji: 30.01.2019

Gość: Małgorzata Sikorska-Miszczuk

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Szwajcarska chatka". Premiera opery Stanisława Moniuszki po blisko dwustu latach

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 16:06
- Pracując nad orkiestracją starałem się zachować pewien idiom, nawet nie tyle moniuszkowski, bo na dobrą sprawę nie wiemy, jakby Moniuszko chciał to zorkiestrować w roku np. 1840 - mówił w Dwójce Maciej Prochaska, który z zachowanego wyciągu fortepianowego opery "Szwajcarska chatka" zrekonstruował i opracował partyturę.
rozwiń zwiń