X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

III Symfonia Góreckiego. Skąd taka popularność?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 18:04
Nagranie "Symfonii pieśni żałosnych" z 1992 roku rozeszło się w ponad milionie egzemplarzy. Nowo wydana płyta "Henryk Górecki: Symphony No. 3 (Symphony of Sorrowful Songs)" - z wokalistką Portishead, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Krzysztofem Pendereckim - trafiła na pierwsze miejsce listy Billboard wśród albumów z muzyką klasyczną.  Na czym polega fenomen popularności tego dzieła?
Audio
  • Na czym polega fenomen popularności III Symfonii Góreckiego? (Wybieram Dwójkę)
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: materiały prom.

Słuchacze uwielbiali i wciąż uwielbiają III Symfonię "Pieśni żałosnych". Krytyka jednak nie mogła sobie poradzić z tym dziełem przynajmniej dwukrotnie: w 1977, roku premiery dzieła, oraz w 1993, po spektakularnym sukcesie wydanego rok wcześniej nagrania z udziałem Dawn Upshaw oraz zespołu London Sinfonietta pod dyrekcją Davida Zinmana.

Beth Gibbons śpiewa Góreckiego. Zobacz więcej>>>

- To jest utwór, który w warstwie tekstowej porusza coś, w naszej podświadomości jest dziś bardzo ważne, a co dotyczy relacji syna czy córki z matką - mówiła Joanna Halszka Sokołowska, podkreślając, że dzięki zastosowanej tu formie pieśni pogrzebowych można przeżyć bardzo głębokie emocje. - Tak skrajny smutek, że bez nich, bez wspólnoty bez dźwięku, nie bylibyśmy w stanie się w nie zanurzyć i wrócić…

Henryk Mikołaj Górecki w Polskim Radiu>>>

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Prowadzi: Jakub Kukla

Goście: Ewa Szczecińska oraz Joanna Halszka Sokołowska (aktorka, kompozytorka, śpiewaczka i tancerka) i Jan Błaszczak (dziennikarz muzyczny)

Data emisji: 18.04.2019

Godzina emisji: 16.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/mko

 

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fenomen III Symfonii

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 17:40
Do historii popkultury Górecki przejdzie jako autor najpopularniejszego dzieła muzyki współczesnej. Nagranie III Symfonii z 1992 roku rozeszło się w ponad milionie egzemplarzy. Słuchacze uwielbiali i wciąż uwielbiają ten utwór. Krytyka muzyczna nadal nie wie, co z nim począć...
rozwiń zwiń