X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Łukasz Orbitowski: napisałem "Kult", bo nikt tego nie zrobił

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 16:08
- Jako młody człowiek trafiłem do Oławy, na tamtejsze działki, gdzie opowiedziano mi o cudach, objawieniach, krwawiących hostiach. Wtedy nie myślałem nawet, że kiedyś będę o tym pisał. Gdy po latach ten temat mi się przypomniał, chciałem przeczytać o nim reportaż, ale niczego nie mogłem znaleźć. No to sam się za niego wziąłem - opowiadał w Dwójce pisarz.
Audio
  • Łukasz Orbitowski i jego "Kult" (Wybieram Dwójkę)
Łukasz Orbitowski
Łukasz OrbitowskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy z Łukaszem Orbitowskim o jego nowej książce poświęconej objawieniom maryjnym w latach 80. XX wieku.

"1983, okres największej beznadziei Polski Ludowej. Po prowincjonalnych parafiach rozchodzi się wieść o Maryi ukazującej się na działkach w podwrocławskiej Oławie. Kościół odcina się od objawień, a generał Jaruzelski grzmi o religijnej ciemnocie. Mimo milicyjnych szykan dziesiątki tysięcy pątników nadciągają do małego miasteczka" - czytamy w nocie od wydawcy książki.

- Gdy reporterzy zawodzą, diabeł posyła prozaika. Temat oławkich objawień, o których nie napisano żadnego reportażu, miał dla mnie ogromny potencjał literacki. Dużo się mówi o polskim katolicyzmie, polskiej religijności, ale tak się dziwnie składa, że mało kto zauważa, jak niejednorodny i wielowątkowy jest świat tych wierzeń - powiedział pisarz.

Czy zbeletryzowana, ale solidnie udokumentowana historia oławskich objawień jest pretekstem do fascynującej opowieści o czymś zupełnie innym? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Data emisji: 12.06.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wielka gonitwa”, „inne relacje”, czyli książki dla nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 15:00
- Mam wrażenie, że jest tutaj więcej obyczajowego, realistycznego mięsa niż w niejednej tzw. powieści artystycznej dla dorosłych - mówił Piotr Kofta o "Fluff" Natalii Osińskiej, jednej z trzech recenzowanych w "Czytelni" książek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orbitowski i Szostak, cuda i podziemia

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 13:00
W audycji zrecenzowaliśmy dwie literackie nowości: "Kult" Łukasza Orbitowskiego i "Poniewczasie" Wita Szostaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Houellebecq i LeDuff - nieznośny urok dekadencji

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 16:25
W audycji recenzowaliśmy książki "Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje" Charliego LeDuffa oraz "Serotonina" Michela Houellebecqa.
rozwiń zwiń