X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ta poezja ma nieść pomoc czytelnikowi

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 17:27
Misją niedawno założonej Fundacji Zbigniewa Herberta jest ochrona i upowszechnianie spuścizny twórczej poety, która stanowi część polskiego, europejskiego i światowego dziedzictwa literatury i kultury.
Audio
Zbigniew Herbert
Zbigniew HerbertFoto: AnneMarrie/wikipedia

Fundacja ustanowiła Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta, przyznawaną w dziedzinie poezji, a także – w drugiej kolejności – eseistyki, przekładu oraz edytorstwa. Poprzez nią chce popularyzować i promować literaturę oraz talenty literackie w Polsce i za granicą.

Wdowa po Zbigniewie Herbercie – Katarzyna Herbert przekonywała w "Wybieram Dwójkę”, że przed śmiercią jej mąż bardzo chciał, żeby powstała fundacja jego imienia. Zaznaczyła, że wielu zagranicznych krytyków zainteresowało się wstąpieniem do jury nagrody, właśnie ze względu na sławę Herberta.

Sekretarz jury Andrzej Franaszek zapewniał, że krytycy będą starali się odnaleźć "ducha poetyckiego” bliskiego Herbertowi w twórczości poetów uczestniczących w konkursie. Będzie się liczyć przede wszystkim klarowność przekazu, a nie koncentrowanie się poezji na samej sobie. Ważne będzie też, by poezja nosiła pomoc czytelnikowi, opowiadała mu o świecie.

Czytaj o Zbigniewie Herbercie w serwisie Radia Wolności>>>

W domu Zbigniewa Herberta znajdowała się olbrzymia biblioteka licząca ponad 10 tys. woluminów. Została ona udostępniona Fundacji Herberta. Będą mogli z niej korzystać badacze, znawcy dokonań Herberta.

Jego żona przyznaje, że czytał poeta ogromnie dużo czytał.

- Jemu były potrzebne różne tematy, tak jak różna jest jego twórczość. Interesował się bardzo przyrodą, ptakami. Znajduje się cała biblioteka filozofii – dodała.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspominamy Wiktora Woroszylskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 06:00
Należał do autorów, których władza PRL umieściła na tzw. "czarnej liście”. Zakazano mu drukowania książek, pisania artykułów oraz publicznych wystąpień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragiczne losy Polki, czołowej rosyjskiej poetki

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 23:00
Warszawianka Natalia Astafiewa, urodzona jako Natalia Czeszejko-Sochacka świętuje właśnie swoje 90. urodziny. Udziałem jej było nie tylko, długie, ale i pełne cierpienia życie, jak w soczewce skupiające dramat stosunków polsko-radzieckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczęła działalność Fundacja Herberta

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 16:54
W przyszłym roku, po raz pierwszy zostanie wręczona nagroda im. Zbigniewa Herberta - wyróżnienie w dziedzinie poezji.
rozwiń zwiń