X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Teatr Polskiego Radia to najpiękniejsze miejsce na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 18:00
- To miejsce magiczne, gdy myślę o nim, to serce milej mi bije - mówi Piotr Moss, laureat Honorowego Wielkiego Splendora.
Audio
Piotr Moss, Magdalena Zawadzka, Irena Jun i Janusz Głowacki.
Piotr Moss, Magdalena Zawadzka, Irena Jun i Janusz Głowacki.Foto: W.Kusiński/PR

Polski kompozytor muzyki orkiestrowej, kameralnej, chóralnej, teatralnej i filmowej został uhonorowany za całokształt twórczości. W teatrze radiowym debiutował już jako nastolatek, pisząc muzykę dla Rozgłośni Polskiego Radia w Toruniu. W Teatrze Polskiego Radia, z którym współpracuje od połowy lat 70., tworzył muzykę do wielu słuchowisk, m.in.: "Ani z Zielonego Wzgórza", "Balu w operze", "Chłopców od Rudego", "Fedry", "Kapitana Fracasse’a", "Listów naszych czytelników" i "Miodu kasztelańskiego". Jest laureatem Grand Prix tegorocznego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" za muzykę do słuchowiska "Hamlet" wg tragedii W. Shakespeare’a w reż. W. Modestowicza.

Wielkiego Splendora, nagrodę Teatru Polskiego Radia otrzymała Magdalena Zawadzka – aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i radiowa. W Teatrze Polskiego Radia zagrała dziesiątki pierwszo- i drugoplanowych ról zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym. Ponadto jest znakomitą radiową interpretatorką poezji oraz prozy powieściowej. Dla słuchaczy Polskiego Radia czytała m.in.: "Kochanki i królowe", "Kto się boi Elizabeth Taylor", "O krasnoludkach i sierotce Marysi", "Pocieszycielkę" oraz "Wyznania chińskiej kurtyzany". Jak powiedziała nagroda jest dla niej wielką niespodzianką, ale też wielką radością, nie tylko Splendory świętują swój jubileusz. Nagroda jej przyznawana od 25 lat. Magdalena Zawadzka świętuje w tym roku 45-lecie swojej pracy artystycznej.

Tegoroczną Laureatką Splendora Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego, nagrody specjalnej przyznawanej od 2006 roku, została Irena Jun – aktorka teatralna, telewizyjna, filmowa i radiowa. Nagrodzona od wielu lat związana jest z Teatrem Polskiego Radia. Wystąpiła m.in. w "Balladynie" J. Słowackiego, "Ben Hurze" L. Wallace’a, "Domach dzieciństwa" A. Kamieńskiej, "Droździe" K. Karaska i "Fauście" J. W. von Goethego. Jednak nade wszystko jest filarem radiowego teatru poezji. Mówi się o niej, że jest mistrzynią słowa poetyckiego. - Teatr Polskiego Radia to teatr wyobraźni. Byłam aktorką Józefa Szajny i Jerzego Grzegorzewskiego, reżyserów o wielkiej sile wizualnej, tekst schodził jakby na drugi plan. Dla mnie radio było szkołą prawdy. Przyzwyczajona do wielkich inscenizacji musiałam zejść na ziemie, ucząc się sztuki dialogu - powiedziała aktorka odbierając nagrodę.

Irena Jun opowiada sobie w cyklu "Zapiski ze współczesności" >>>

Po raz trzeci w historii przyznano nagrodę Tele-Splendora im. Włodzimierza Ławniczaka, wręczaną twórcom swobodnie poruszającym się w świecie słuchowisk i w świecie spektakli telewizyjnych. Otrzymał ją Janusz Głowacki, reżyser filmowy i radiowy, producent i scenarzysta – od lat jedna z czołowych postaci polskiego świata filmowego i telewizyjnego.

W tym roku mija 25 lat odkąd Teatr Polskiego Radia po raz pierwszy wręczył swoje wyróżnienia. Dotychczas nagrodzono 46 osób, a wśród nich wielkie, legendarne postaci, m.in.: Bronisława Pawlika, Zofię Rysiównę, Gustawa Holoubka, Aleksandra Bardiniego, Irenę Kwiatkowską, Wieńczysława Glińskiego, Zbigniewa Kopalkę, Juliusza Owidzkiego, Joannę Jędrykę, Dorotę Landowską, Martę Lipińską, Adama Ferencego, Ignacego Gogolewskiego, Krzysztofa Gosztyłę, Krzysztofa Kowalewskiego, Henryka Talara, Krzysztofa Wakulińskiego, Henryka Bardijewskiego.

Ponadto w audycji podsumowanie festiwalu Plus Camerimage w Bydgoszczy i rozmowa o książce Marii Fołtyn "Żyłam sztuką, żyłam miłością".

Do wysłuchania fragmentów audycji zaprasza Adam Suprynowicz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pięcioro wspaniałych - znamy zwycięzców Splendorów!

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 14:45
Wielkiego Splendora otrzymała Teresa Lipowska, Splendora Splendorów przyznano Ludmile Dobrowolskiej-Łączyńskiej i Kazimierzowi Kaczorowi, a laureatami Honorowego Wielkiego Splendora zostali Adam Marszałek i Marian Szałkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złote Mikrofony Polskiego Radia. "Ta nagroda zobowiązuje"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 09:15
- Od wręczania nagród przyjemniejsze jest tylko ich otrzymywanie - mówi w radiowej Jedynce Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia i przewodniczący kapituły "Złotego Mikrofonu".
rozwiń zwiń