Architekci Dworca Centralnego dali się wykoleić!

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 18:30
Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak zostali przed wojną zatrudnieni przy projekcie Dworca Głównego. Został on prawie ukończony...i spłonął.
Audio
  • Burzliwe dzieje Dworca Centralnego
  • Anna Augustynowicz: "Kaligula" Camusa to pytanie o kondycję człowieka
Dworzec Centralny w 1975 roku
Dworzec Centralny w 1975 rokuFoto: pocztówka/KAW Publishing/Wikipedia/domena publiczna

Naszym gościem był Grzegorz Piątek, redaktor książki "ARPS. Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka". Ma ona swoją premierę w 37. urodziny Dworca Centralnego, czyli 5 grudnia. Wydawnictwo trafi do sprzedaży 5 dni później. Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak zaprojektowali wiele z najciekawszych budynków powojennej Warszawy: Dworzec Centralny, Dworzec Wschodni oraz stacje Ochota, Powiśle i Stadion, położone na przecinającej miasto linii średnicowej.

"ARPS” jest opowieścią złożoną z tekstów ośmiu polskich i zagranicznych autorów, prezentujących różne wątki i epizody z kariery Romanowicza i Szymaniaka od lat 30. do 90. Ponadto książka zawiera m.in.: pierwsze kalendarium życia i twórczości obu architektów, niepublikowany tekst Arseniusza Romanowicza z połowy lat 80. oraz wywiady z architektami, którzy ostatnio modernizowali warszawskie dworce autorstwa duetu ARPS. W publikacji znalazło się także około 200 starannie dobranych zdjęć, w tym niepublikowanych materiałów z archiwów rodzinnych.

Gościem środowego "Wybieram Dwójkę" był Joshua Bell. Posłuchaj wywiadu! >>>

Wybieraliśmy się także do Łodzi. 8 grudnia w tamtejszym Teatrze Jaracza premiera "Kaliguli", sztuki laureata literackiej Nagrody Nobla, Alberta Camus, który tak pisał o swoim dziele: "... jest historią wyższego samobójstwa. Jest to historia błędów najbardziej ludzkich i najbardziej tragicznych."
Spektakl, który wyreżyseruje Anna Augustynowicz, to kolejna koprodukcja Teatru Jaracza i Teatru Współczesnego ze Szczecina. Wynik najnowszej współpracy będzie można oglądać od grudnia w w Łodzi, a od stycznia w Szczecinie.

Do wysłuchania fragmentów audycji zaprasza Adam Suprynowicz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Kup sobie kawałek Centralnego” – Bartosz Panek

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 07:37
Czwartek, 8 grudnia, godzina 18.15, Program 3. W 36. urodziny budynku warszawskiego Dworca Centralnego, Fundacja Centrum Architektury zorganizowała aukcję relik­tów ory­gi­nal­nego wyposaże­nia wnętrz, które w wyniku remontu Dworca zostały usunięte.
rozwiń zwiń