Portale społecznościowe ratunkiem dla kultury?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 10:10
O pierwszym polskim serwisie finansowania społecznościowego (crowdfundingowego) poświęconego kulturze "wspieramkulture.pl" opowiadała Wiktoria Mikowska i Aleksandra Szulęcka.
Audio
  • Wiktoria Mikowska i Aleksandra Szulęcka o idei portalu wspieramkulture.pl
  • Zbigniew Szymczyk o jubileuszowym spektaklu wrocławskiego Teatru Pantomimy
  • Muzeum Narodowe w Krakowie zachęca do darmowego zwiedzania
Portale społecznościowe ratunkiem dla kultury?
Foto: Glow Images/East News

Wspieramkulture.pl sprawia, że wszelkie ambitne, innowacyjne, pomysłowe projekty mogą się urzeczywistnić dzięki bezpośredniemu wsparciu innych. Serwis działa od grudnia 2012 roku. W serwisie nieprzerwanie trwa zbiórka na aktualnie promowane projekty. Każdego dnia dowolna liczba projektów może osiągnąć sukces i zgromadzić fundusze niezbędne do ich realizacji. Twórca prezentuje i promuje swój projekt w serwisie poprzez opisy, wideo-zapowiedzi i foto-galerię. Do wspierania swojego projektu może zachęcić darczyńców poprzez zadeklarowanie niestandardowych prezentów, którymi będzie odwdzięczał się za wsparcie. Każdy twórca może zdobyć poparcie wybranego Patrona będącego autorytetem w świecie kultury. Patron wystawia twórcy rekomendację, a tym samym zwiększa wiarygodność projektu.
Każdy twórca z góry określa kwotę potrzebną do zrealizowania projektu i czas trwania zbiórki. Jeśli użytkownikom serwisu spodoba się projekt, mogą wesprzeć jego realizację dowolną kwotą, minimalna wynosi 10 zł. Jeśli uda się uzbierać potrzebną sumę – pieniądze od wspierających zostaną przekazane twórcy. Jeśli zbiórka się nie uda – wspierający otrzymują zwrot pieniędzy na swoje konta. Finansowanie na wspieramkulture.pl działa na zasadzie "wszystko albo nic”.
Opowiadaliśmy także o prezencie świątecznym, jaki dla krakowian przygotowało tamtejsze Muzeum Narodowe - przez miesiąc będzie je można zwiedzać bezpłatnie, będzie także czas porozmawiać o planach placówki na kolejny rok.
Na koniec z Krakowa przenieślismy się do Wrocławia, gdzie odwiedziliśmy tamtejszy Teatr Pantomimy. 20 grudnia odbędzie się tam premiera "Szatni", powstałej na motywach fragmentów choreografii z przedstawień Henryka Tomaszewskiego. Sięgnięcie do tych przedstawień, czerpanie ze źródła wrocławskiej pantomimy, to okazja do przybliżenia współczesnemu odbiorcy ducha sztuki Tomaszewskiego i jej specyfiki. Wykorzystana w pracy praktyka artystyczno-badawcza stworzyła nowy, oryginalny scenariusz, który korespondując z historią, kreuje nową jakość pantomimy wrocławskiej.

Swoisty charakter wyprawy w legendarne już inscenizacje WTP, to specyficzny rodzaj rekonstrukcji, odtwarzania tradycji, mierzenia się z nią oraz próba zrozumienia na nowo istoty teatru, który stworzył Tomaszewski.

Do wysłuchania nagrań z audycji zaprasza Adam Suprynowicz

mat.prasowe, gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Cielecka: to teatr podejmuje najważniejsze dziś tematy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 10:04
- Przez ostatnie dwie dekady polscy twórcy teatralni nie próżnowali. Jesteśmy doceniani zagranicą – przekonywała aktorka Magdalena Cielecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kup cegiełkę, uratuj TR Warszawa Grzegorza Jarzyny

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 19:16
Spadkobiercy właścicieli kamienicy, w której mieści się teatr upomnieli się o lokal. TR Warszawa potrzebuje co najmniej 5 mln zł, by zachować swoją siedzibę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystyna Janda uczci swoje 60. urodziny spektaklem

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 19:48
W "urodzinowej" sztuce "Zmierzch długiego dnia" Eugene'a O'Neilla jubilatka wcieli się w rolę kobiety... nienawidzącej teatru.
rozwiń zwiń