Henry Charles Litolff i Tria fortepianowe

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 14:20
Od poniedziałku 27 stycznia Płytą Tygodnia w "Poranku Dwójki" jest najnowszy album z utworami kameralnymi, głównie triami fortepianowymi, Henry Charlesa Litolffa - jednej z czołowych postaci życia muzycznego XIX-wiecznej Europy.
Okładka płyty Litolff Piano Trios 1  2
Okładka płyty "Litolff Piano Trios 1 & 2"Foto: Mat. prasowe

Urodzony w Londynie w 1818 roku w rodzinie szkocko-francuskiej, był cenionym pianistą, kompozytorem i znanym wydawcą. Podróżował po niemal całej Europie, a w latach 1841-1844 przebywał w Warszawie, gdzie prowadził orkiestrę Teatru Narodowego. Spośród jego kompozycji najbardziej znane to Koncerty symfoniczne na fortepian i orkiestrę, a gdy chodzi o wydawnictwa - Collection Litolff - dziś renomowana, znana na całym świecie marka Edition Peters.

Utwory zawarte na płycie, w wykonaniu muzyków Leonore Piano Trio, to dla wielu melomanów prawdziwe odkrycie - kompozycje świetnie napisane, prowadzone w zwartej narracji, z wyraźnymi wpływami Schumanna i Mendelssohna. Płyta brytyjskiej firmy Hyperion (premiera rynkowa 31 stycznia) do wygrania codziennie od poniedziałku (27.01) aż do piątku (31.01) w "Poranku Dwójki" po godzinie 8.00.

Aby zdobyć ten album, należy podczas audycji wysłać SMS na numer: 71211 z wpisanym w treści hasłem "Płyta tygodnia", swoim imieniem i nazwiskiem oraz dokładnym adresem. Koszt jednego SMS-a to 1,23 zł z VAT.