"Burzliwe życie Lejzorka" Erenburga (część 1.)

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 09:50
W sobotnim "Wieczorze ze słuchowiskiem" przypomnimy słuchowisko według powieści Ilji Erenburga pt. "Burzliwie życie Lejzorka Rojsztwańca" w adaptacji Elżbiety Łukomskiej i reżyserii radiowej Janusza Kukuły. Na część drugą zapraszamy w niedzielę.
Ilja Erenburg
Ilja ErenburgFoto: Wikimedia/CC

"Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca" to bodaj najsławniejsza powieść Ilji Erenburga (1891-1967), rosyjskiego prozaika, poety i publicysty. Autor wydał ją w 1928 r. w Paryżu, gdzie przebywał jako korespondent prasy radzieckiej. Wcześniej, w 1907 r., pochodzący z inteligenckiej rodziny żydowskiej pisarz schronił się we Francji przed prześladowaniami za działalność rewolucyjną.

Gdy w 1917 r. powrócił do Rosji, na burzliwe przemiany i budowę "rozwiniętego społeczeństwa socjalistycznego" spoglądał z dystansem i sceptycyzmem. Jak głosi literacka legenda, westchnął głęboko i postanowił napisać powieść o przygodach biednego żydowskiego krawca, który stał się uosobieniem niedoli, goryczy i mądrości szarego człowieka. "Bo gdy jeden Żyd pomyśli o tym, co mogłoby się przytrafić drugiemu Żydowi, to już jest cała powieść".
Ilja Erenburg, "Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca" w przekładzie Marii Popowskiej i adaptacji Elżbiety Łukomskiej

Reżyseria: Janusz Kukuła

Realizacja akustyczna: Maria Olszewska

Obsada:
Jerzy Bończak (Lejzorek Rojsztwańc), Krystyna Królówna, Arkadiusz Bazak, Krzysztof Chamiec, Wiesław Drzewicz, Agnieszka Kotlarska, Paweł Wawrzecki, Andrzej Ferenc, Krzysztof Kowalewski, Agnieszka Suchora, Jan Prochyra, Paweł Nowisz, Bogusz Bilewski, Mirosława Krajewska, Mieczysław Gajda, Witold Skaruch, Ewa Wencel, Joanna Jędryka, Sylwester Maciejewski, Jacek Jarosz, Marcin Troński, Jan Tesarz, Tomasz Marzecki, Wojciech Duryasz, Krzysztof Chamiec, Andzej Fedorowicz, Wacław Szklarski, Marek Frąckowiak, Piotr Grabowski

28 grudnia (sobota), godz. 19.05

Zobacz więcej na temat: Ilja Erenburg słuchowisko
Czytaj także

Paradoks Wajnberga: potrójna tożsamość mistrza

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 18:00
Urodzony w Warszawie, miał zostać wybitnym chopinistą. Amerykanie nie dali mu wizy, bo był Żydem. Rosja sowiecka uczynił go kompozytorem i... wysłała na Łubiankę. Dziś odkrywają go dla świata Brytyjczycy. Kim był Mieczysław Wajnberg?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hanoch Levin: komedie męczarni i inne sceny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 10:00
– Jest twórcą szalenie uniwersalnym, który genialnie porusza się po wielu literackich formach – mówiła w Dwójce Ana Lewicka o wielorodzajowym dziele Hanocha Levina, znakomitego izraelskiego dramaturga, pisarza, poety i reżysera teatralnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Burzliwe życie Lejzorka" Erenburga (część 2.)

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 10:00
W niedzielnym "Wieczorze ze słuchowiskiem" zapraszamy na drugą część słuchowiska według powieści Ilji Erenburga pt. "Burzliwie życie Lejzorka Rojsztwańca" w adaptacji Elżbiety Łukomskiej i reżyserii radiowej Janusza Kukuły.
rozwiń zwiń