X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rzecz o rozczarowaniu Europą. Premiera nagrodzonego słuchowiska!

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 10:00
W sobotni wieczór zapraszamy na słuchowisko "Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć". Tekst Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk zdobył drugą nagrodę ex aequo w konkursie radiowej Dwójki i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Audio
  • Zaproszenie na słuchowisko "Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć" (Dwójka)
  • Artur Tyszkiewicz, Janusz Chabior i Wiktoria Gorodeckaja opowiadają o słuchowisku "Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć". Rozmawia Dawid Dziedziczak (Wybieram Dwójkę)
Janusz Chabior, odtwórca roli dziennikarza w słuchowisku Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć
Janusz Chabior, odtwórca roli dziennikarza w słuchowisku "Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć"Foto: Wojciech Kusiński/PR

To opowieść o Warszawie w Europie, a właściwie o naszym rozczarowaniu tym, co nazywamy Europą mówił Artur Tyszkiewicz, reżyser słuchowiska. - Wszystkie zmiany polityczne, dzięki którym jesteśmy częścią Europy i NATO, nie sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi, bowiem kraina szczęśliwości, o której marzyliśmy, nie istnieje. Mimo zmienności systemów politycznych człowiek pozostaje taki sam dodał.

Reżyser w audycji "Wybieram Dwójkę" przedstawił swoją interpretację tekstu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Jeśli jesteśmy zamknięci na drugą osobę, to warunki ekonomiczne nie sprawią, że się otworzymy, że zaczniemy inaczej myśleć, doceniać i kochać innych ludzi. Dopóki nie zmieni się człowiek, nie zmieni się nic. Według mnie takie jest przesłanie autorki powiedział.

W słuchowisku "Twój liść..." Małgorzata Sikorska-Miszczuk wyobraziła sobie, co się dzieje, kiedy do radiowego studia zostaje zaproszony przez dziennikarza (Janusz Chabior) prezydent Warszawy (w tej roli usłyszymy Adama Woronowicza). Słuchacze dzielą się z nim swoimi opowieściami o życiu w stolicy, a wszystko odbywa się pod hasłem "poszukajmy energetycznych historii Warszawy". Kolejno pojawiają się:  wielbiciel Kijowa (Sławomir Grzymkowski), wielbicielka słoików (Wiktoria Gorodeckaja), wielbicielka myjni (Anna Kłos-Kleszczewska), wielbicielka kapeluszy (Małgorzata Rożniatowska) i wielbicielka mrozu (Agnieszka Wosińska).
Ten tekst jest rozmową o chorej ludzkiej duszy, której nie umiemy uleczyć mówił Artur Tyszkiewicz. Bohaterowie słuchowiska próbują to robić dzwoniąc do radia, ostatniej instancji, która według nich może im pomóc. Chodzi o to, by móc porozmawiać, bo odcięci od sobie ludzie już się ze sobą nie komunikują dodał.

Słuchowisko "Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć" zajęło - wspólnie z "Podróżą na księżyc" Moniki Milewskiej - drugie miejsce w konkursie zorganizowanym przez Program 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Zakończony 8 grudnia 2013 r. konkurs został rozpisany z okazji przypadających w zeszłym roku 85. rocznicy nadania pierwszego oryginalnego słuchowiska polskiego oraz 95-lecia powstania Stowarzyszenia Autorów ZAIKS. Przed autorami postawiono zadanie napisania słuchowisk o szeroko pojętej tematyce współczesnej, ale także odwołujących się do wydarzeń historycznych lub inspirowanych faktami i dokumentami.

Silna reprezentacja polskich dramaturgów>>>

Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk: "Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć"

reżyseria: Artur Tyszkiewicz

realizacja akustyczna: Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn

Obsada: Adam Woronowicz, Janusz Chabior, Sławomir Grzymkowski, Wiktoria Gorodeckaja, Anna Kłos-Kleszczewska, Małgorzata Rożniatowska, Agnieszka Wosińska

1 marca (sobota), godz. 19.00-20.00

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Silna reprezentacja polskich dramaturgów. Konkurs na słuchowisko rozstrzygnięty!

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 09:00
– Poziom tekstów był niezwykle wysoki – podkreślał Maciej Wojtyszko, omawiając sztuki biorące udział w konkursie na słuchowisko Programu 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze słuchowiska według Dwójki i ZAiKSU

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 14:46
"Bitwa nad jeziorem Smęt. Rekonstrukcja" Władysława Zawistowskiego zwyciężyła w konkursie zorganizowanym przez Program 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Zachęcamy do wysłuchania nagrania z uroczystości wręczenia nagród.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak mówić o naszej historii? Od mitu do krwawej rekonstrukcji

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 15:30
– Interesują mnie nie tylko stereotypy na temat historii, lecz także stereotypy na temat samego naszego postrzegania dziejów – mówił w Dwójce Władysław Zawistowski, autor tekstu słuchowiska "Bitwa nad jeziorem Smęt. Rekonstrukcja" nagrodzonego w konkursie Dwójki i ZAiKS-u.
rozwiń zwiń