REKLAMA

"Dwoje na huśtawce" w teatrze wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 19:10
Przypominamy przygotowaną w 2007 roku radiową realizację słynnej sztuki Williama Gibsona.
Grzegorz Damięcki
Grzegorz DamięckiFoto: Polskie Radio

Bohaterami sztuki Gibsona są: prawnik z prowincji i bezrobotna tancerka z Nowego Jorku.Poznają się na przyjęciu u znajomego. Oboje mają za sobą nieudane małżeństwa, o których próbują zapomnieć. Dwoje życiowych rozbitków  próbuje w nowym związku odnaleźć sens życia.

Początkowo im się to udaje - zamieszkują razem, pomagają sobie, kochają się. Okazuje się jednak, że Jerry nadal myśli o swojej byłej żonie,  ale jednocześnie nie potrafi opuścić Gizeli, czule opiekuje się nią w chorobie.To dziewczyna ułatwia mu rozstanie, by mógł wrócić do żony. Mimo że ich romans zakończył się fiaskiem, miłość, którą przeżyli, pomogła im zrozumieć samych siebie.

Premiera sztuki odbyła się w  Nowym Jorku w 1958 roku i okazała się wielkim sukcesem autora. W spektaklu wystąpili: Annie Bancroft i Henry Fonda. W ekranizacji sztuki grali: Shirley MacLainen i Robwert Mitchum. W dwa lata po premierze "Dwoje na huśtawce" wystawił Andrzej Wajda w warszawskim Teatrze Ateneum, powierzając role Jerrego i Gizeli Zbigniewowi Cybulskiemu oraz Elżbiecie Kępińskiej. 30 lat później u Wajdyw Teatrze Powszechnym role te grali Krystyna Janda i Piotr Machalica. Z przedstawień telewizyjnych wielu z Państwa pamięta zapewne Maję komorowską i Zbigniewa Zapasiewicza, a także Maję Ostaszewską i Michała Żebrowskiego. W radiowej realizacji wystąpili Dominika Ostałowska i Grzegorz Damięcki.

Zapraszamy na "Wieczór ze słuchowiskiem".

Autor:

William Gibson

Autorzy przekładu:
Małgorzata Semil i Karol Jakubowicz

Adapatacj i reżyseria:

Waldemar Modestowicz
Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Małgorzata Małaszko

Obsada:

Dominika Ostałowska i Grzegorz Damięcki

 

18 maja (niedziela), godz. 21.30 - 22.50

mm

Zobacz więcej na temat: Grzegorz Damięcki radio TEATR
Czytaj także

Nagość w teatrze. Publiczność chętnie wchodzi w interakcje

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 11:55
- Gdy jestem obnażona, widzowie są zapraszani na scenę, żeby mnie nasmarować, i jest to eksperyment, który bardzo dużo wprowadza w świat teatru - mówiła o swoim doświadczeniu nagości w spektaklu "Skąpiec" Joanna Drozda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Cieplak - dendrolog, który pokochał teatr

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 12:00
- Piotr Cieplak wszędzie tam, gdzie reżyseruje spektakl, sadzi także drzewa - opowiada krytyk teatralny Bartek Miernik. - Sporo tych drzew, wyrastających z doniczek na korytarzach, nazbierało się m.in. przy Teatrze Powszechnym w Warszawie, gdzie wystawiano "Króla Lira" w jego reżyserii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Dejmek. Sztuką zrobił rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 05:40
– Nie jest to postać obojętna, można go po prostu bardzo kochać jako artystę, dyrektora, człowieka – mówił aktor Zdzisław Mrożewski. – Natomiast, można go także nienawidzić w jakimś sensie.
rozwiń zwiń