X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wyjątkowo przykre słuchowisko Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 10:12
W niedzielnym "Wieczorze ze słuchowiskiem" wysłuchamy radiowej adaptacji "Matki", jednego z najsłynniejszych dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza. To swoisty melodramat rodzinny, opowieść o matce "wyssanej" przez syna.
Stanisław Ignacy Witkiewicz, z serii dwudziestu jeden min
Stanisław Ignacy Witkiewicz, z serii dwudziestu jeden minFoto: fot. mat. prasowe

"Matka" jest sztuką wyjątkowo przykrą: Witkacy mówił "niesmaczną" – pisał Jan Błoński we wstępie do wyboru dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza. – Rzadko trafiają się utwory, w których wszystkie ludzkie uczucia - a zwłaszcza te najświętsze - zostałyby równie radykalnie wydrwione i zohydzone.
Sztuka przedstawia przedziwne relacje matki i syna. Janina Węgorzewska, tytułowa matka, zrujnowana wdowa, utrzymuje dwudziestokilkuletniego syna - filozofa, zarabiając na życie robótkami ręcznymi. Matka poświęca się dla niego, jednocześnie czyniąc mu z tego powodu wyrzuty. Idee syna raz wydają się jej bliskie i zrozumiałe, innym razem uważa je za bełkot. Kocha swojego jedynaka, ale potrafi być wobec niego okrutna. Także wobec Zofii Plejtus, dziewczyny, która decyduje się towarzyszyć Leonowi i wspierać go w propagowaniu jego idei. Prostytuuje się, w ten sposób zdobywając pieniądze na utrzymanie, z których Leon chętnie korzysta. Sam wdaje się w ciemne interesy. W odczuciu matki to degrengolada. W finale sztuki matka, już nałogowa alkoholiczka, umiera w ekstazie po zażyciu kokainy.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, "Matka"
Adaptacja i reżyseria: Jan Warenycia

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska; opracowanie muzyczne - Małgorzata Małaszko

Występują: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Mariusz Bonaszewski, Monika Kwiatkowska, Hanna Stankówna, Janusz Bukowski, Gustaw Lutkiewicz, Henryk Talar, Wojciech Wysocki, Dorota Landowska,Krzysztof Wakulliński, Krystyna Tkacz, Marcin Troński, Krystyna Królówna, Tomasz Zaliwski

25 maja (niedziela), godz. 21.30-22.50

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Listy do przyjaciół i wrogów

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 12:00
Pierwszy tom korespondencji Stanisława Ignacego Witkiewicza z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi oraz tzw. wrogami obejmuje m.in. dziecięce dopiski do listów Stanisława Witkiewicza ojca, listy do Bronisława Malinowskiego, do matki - Marii Witkiewiczowej, do Ireny Solskiej, Stefana Żeromskiego, Kornela Makuszyńskiego, Jarosława Iwaszkiewicza i wielu innych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cuda św. Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 13:30
- Witkacy przypisywał sobie niezwykłe zdolności. Rzeczywiście w ciągu lat pracy nad jego dziełem doznawałem cudów, które czynił. Tak było też w przypadku najnowszego tomu listów - mówił w Dwójce prof. Janusz Degler, znawca twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie było śniegu, więc Witkacy malował Kossaków

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 21:00
– Witkacy przyjechał do Górek na narty, jednak pogoda popsuła jego plany. Pojechał więc do sąsiedniego miasteczka po papier pakunkowy, na którym namalował portrety całej rodziny – opowiadała w Dwójce Joanna Jurgała-Jureczka, autorka biografii Zofii Kossak.
rozwiń zwiń