Niebezpieczne "Cmentarze"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 15:00
W niedzielny wieczór zapraszamy do Teatru Polskiego Radia na słuchowisko według powieści Marka Hłaski.
Marek Hłasko w 1957 roku
Marek Hłasko w 1957 rokuFoto: PAP/CAF-Motte

11 stycznia 1958 roku Marek Hłasko otrzymuje Nagrodę Literacką wydawców. Realizując wcześniej podjęty zamiar, 20 lutego wyjeżdża do Paryża na zaproszenie Jerzego Giedroycia i paryskiej "Kultury". W pierwszym okresie swojego pobytu w Paryżu mieszkał w siedzibie "Kultury"' w Maisons Laffitte. Na przełomie marca i kwietnia ukazują się wydane w jednym tomie nakładem Instytutu Literackiego opowiadania "Cmentarze" i "Następny do raju". Za "Cmentarze" otrzymuje Hłasko nagrodę literacką "Kultury" dla pisarza krajowego. A już 5 kwietnia w "Trybunie Ludu" ukazuje się napastliwy i potępiający Hłaskę artykuł zatytułowany "Primadonna jednego tygodnia". Artykuł ten jest początkiem dyskredytującej pisarza kampanii prasowej.
Można więc powiedzieć, że to od "Cmentarzy" rozpoczęła się emigracyjna droga Marka Hłaski.
To opowiedziana w duchu Kafki historia przypadkowego spotkania Franciszka Kowalskiego ze znajomym z czasów partyzanckich, które okazuje się dla bohatera katastrofalne w skutkach. Kilka beztrosko rzuconych słów i Franciszek Kowalski, dotychczas uczciwy i oddany sprawie członek partii, trafia do aresztu, zostaje posądzony o dwulicowość i dywersję, pozbawiony legitymacji partyjnej, wyrzucony z pracy. Próbując się oczyścić, zwraca się do swoich dawnych towarzyszy z partyzantki, którzy mogliby zaświadczyć o jego uczciwości.

Autor:
Marek Hłasko

Reżyser:
Jan Warenycia

Realizator:
Tomasz Perkowski

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Inni współtwórcy:
Ewa Stocka-Kalinowska

Obsada:
Krzysztof Wakuliński - Narrator, Wojciech Wysocki - Franciszek Kowalski, Jan Warenycia - Taksówkarz, Jan Rotowski - Synek, Iwona Pawlak - Kobieta, Arkadiusz Bazak - Brzoza, Marcin Troński - Niedźwiedź, Sebastian Świerszcz - Mikołaj, Jan Jurewicz - Gierwatowski, Włodzimierz Bednarski - Jarzębowski, Jan Kulczycki - Jabłonka, Andrzej Mastalerz - Bliźniaczek, Andrzej Blumenfeld - Pawlak, Andrzej Tomecki - Sprzedawca, Grzegorz Wons - Cywil, Kazimierz Wysota - Sierżant, Henryk Boukołowski - Sąsiad 3, Andrzej Fedorowicz - Sąsiad 2, Janusz Rafał Nowicki - Sąsiad 1, Przemysław Kaczyński - Kapral, Sławomir Pacek - Plutonowy

2 listopada (niedziela), godz. 21.30-22.45

mm

 

Zobacz więcej na temat: Marek Hłasko słuchowisko
Czytaj także

Co kryją listy Marka Hłaski?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 19:00
W przeddzień 45. rocznicy śmierci Marka Hłaski ukazała się publikacja zawierająca korespondencję pisarza. Wyłania się z niej dramatyczna historia życia pisarza. O tej książce porozmawiamy z Andrzejem Czyżewskim, autorem wyboru, bratem ciotecznym autora "Pięknych dwudziestoletnich".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Listy" Marka Hłaski. Prawdziwe oblicze polskiego Jamesa Deana

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 16:57
- Marek Hłasko jest pisarzem, który nadal znajduje największy oddźwięk w pokoleniu ludzi młodych, dwudziestolatków - przekonuje Andrzej Czyżewski, który w jednym tomie zebrał, opracował i opatrzył wstępem "Listy" Marka Hłaski. Książka ukazała się w przeddzień 45. rocznicy śmierci wybitnego prozaika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Hłasko targował się o każde słowo

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 20:00
Listy Hłaski rozszerzają nie tylko jego biografię, lecz także rzucają światło na jego pojmowanie prawdy literackiej i autonomii dzieła literackiego. – Mnie samemu dopiero lektura tej korespondencji pozwoliła zrozumieć wiele rzeczy – mówił w Dwójce Andrzej Czyżewski, brat cioteczny pisarza i autor wyboru "Marek Hłasko. Listy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatni tacy przyjaciele - Komeda, Hłasko, Niziński

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 10:56
Książka Tomasza Lacha opowiada o pobycie trzech polskich artystów w USA. W tle wydarzeń odnajdujemy filmowy świat Los Angeles końca lat 60. ubiegłego wieku.
rozwiń zwiń