Rozważania aktorki według Marii Dąbrowskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 14:00
W "Wieczorze ze słuchowiskiem" przypomnimy zrealizowaną w 1991 roku adaptację opowiadania Marii Dąbrowskiej pt. "Klara i Angelika".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: hotblack/morguefile/cc

Trwają ostatnie przygotowania do premiery "Domu kobiet" na benefis. Klarę Naimską oblegają dziennikarze, reporterzy, reżyserzy dokumentaliści, przyjeżdża nawet delegacja z rodzinnego miasta. Ją samą rocznica skłania do refleksji na temat życia i sensu własnej pracy. Podsumowanie nie wypada najlepiej. Bohaterka, choć otoczona przyjaciółmi i wielbicielami, czuje się samotna i nierozumiana.

Z jej rozmyślaniami kontrastuje bezpretensjonalny sposób bycia manikiurzystki Angeliki, nie obciążonej balastem popularności oraz związanymi z nim stresami i wyrzeczeniami. Wewnętrzne rozważania aktorki gwałtownie przerywa wezwanie na jubileuszową premierę. Myśli o tym, jak żyć, by być szczęśliwą, ulatniają się tak nagle jak się pojawiły. Teraz najważniejsze to wyjść na scenę i grać.

Autor:
Maria Dąbrowska

Reżyser:
Andrzej Zakrzewski

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracownie muzyczne:
Marian Szałkowski

Inni współtwórcy:
Andrzej Zakrzewski - adaptacja

Obsada:
Antonina Gordon-Górecka - Klara, Joanna Jędryka - Angelika oraz Ryszarda Hanin, Paweł Wawrzecki, Piotr Fronczewski, Jerzy Tkaczyk, Zdzisław Tobiasz, Jerzy Rogowski, Wacław Szklarski, Igor Śmiałowski

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (26.09) w godz. 19.00-19.30.

mm/bch

Czytaj także

Maria Dąbrowska – kobieta wyzwolona

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 05:45
Niska, drobna, nienosząca biżuterii ani wyszukanych strojów, za to ceniąca prosty, męski wręcz styl - pisarka Maria Dąbrowska. Jej zasługi dla literatury polskiej są niezaprzeczalne i jasne. Warto jednak przyjrzeć się nieoczywistym wątkom z życiorysu pisarki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miasto Marii Dąbrowskiej i potwór w jego sercu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2015 13:30
- Pierwszy raz ujrzała Warszawę w 1905 roku i od razu pokochała to miasto. Wojna w tej kwestii niewiele zmieniła - podkreślali autorzy książki "Warszawa Marii Dąbrowskiej. Portret miasta w zwierciadle literatury".
rozwiń zwiń