"Poskromienie złośnicy" według Adama Ferencego

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 14:00
W ramach weekendu szekspirowskiego zapraszamy na słuchowisko oparte na jednej z wczesnych komedii genialnego dramaturga.
Adam Ferency spróbował skomplikowaną Szekspirowską frazę przełożyć na język codzienny
Adam Ferency spróbował skomplikowaną Szekspirowską frazę przełożyć na język "codzienny"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Słuchowisko jest drugą radiową realizacją tego wczesnego dramatu Williama Szekspira. W tej pierwszej, z 1954 r., w reżyserii Jerzego Leszczyńskiego, rolę krnąbrnej i niezależnej Katarzyny kreowała Nina Andrycz.

Adam Ferency, reżyser słuchowiska, który sam zapisał się w historii teatru swoją rolą Petruchia w słynnym przedstawieniu Krzysztofa Warlikowskiego w Teatrze Dramatycznym (1998), do współpracy zaprosił młodych aktorów, m.in. Lidię Sadową (Kasia), Mateusza Rusina (Petruchio), Izabelę Gwizdak (Biankę).

O swojej wizji słuchowiska Adam Ferency opowiadał kilka lat temu w Dwójce. - Usłyszałem nagranie ludzi na "Manifie". Ogólnie słabo znoszę wszelkie manifestacje, ale ta wydała mi się szczególnie zachęcająca, by zderzyć ją z tekstem "Poskromienia złośnicy" i zobaczyć, czy coś z tego wyniknie - mówił. Ferency próbował więc skomplikowaną Szekspirowską frazę przełożyć na język "codzienny".

>>Posłuchaj rozmowy z Adamem Ferencym<<

"Poskromienie złośnicy" wystawiono na scenie po raz pierwszy w 1594 r. Pisząc utwór, Szekspir inspirował się komedią "Domniemani" Ludovica Ariosta. Włoską historię o ujarzmieniu sekutnicy przez chytrego młodzieńca rozbudował o wątek niezwykłego podboju miłosnego, w którym nie wiadomo w istocie, kto jest poskromicielem, a kto został poskromiony. Opowieść kończy się szczęśliwie, a prawdziwą triumfatorką okazuje się miłość.

William Szekspir, "Poskromienie złośnicy" (w przekładzie Stanisława Barańczaka)

Adaptacja i reżyseria: Adam Ferency

Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Obsada: Lidia Sadowa (Kasia), Izabela Gwizdak (Bianka), Mateusz Rusin (Petruchio), Krzysztof Dracz (Baptista Minola), Sławomir Holland (Vincencjo), Henryk Niebudek (Gremio), Sebastian Pawlak (Lucencjo), Sławomir Grzymkowski (Hortensjo), Waldemar Barwiński (Tranio), Andrzej Mastalerz (Grumio), Przemysław Wyszyński (Biondello), Kamil Pruban (Curtis), Joanna Kosierkiewicz (Służąca/Wdowa), Wojciech Machnicki (Bakałarz)

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (23.04) w godz. 22.10-23.40.

jp/mc

Czytaj także

"Poskromienie złośnicy" świeże nawet po 46 latach

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 17:30
– Zaskakujące, że już w 1969 r. balet był na tak wysokim poziomie – mówił dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor o choreografii Johna Cranko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weekend szekspirowski w radiowej Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 13:54
Z okazji 400-lecia śmierci Williama Szekspira Program 2 Polskiego Radia zaprasza na specjalne audycje oraz koncerty związane z twórczością dramaturga wszech czasów.
rozwiń zwiń