"Rany boskie, Polska!" Stefana Kisielewskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 17:00
Zapraszamy na słuchowisko powstałe na podstawie "Dzienników" Kisiela i fragmentów jego powieści "Cienie w pieczarze",
Stefan Kisielewski, pseud. Kisiel, Warszawa 1989 r. 27 września przypada 15. rocznica śmierci pisarza i kompozytora
Stefan Kisielewski, pseud. Kisiel, Warszawa 1989 r. 27 września przypada 15. rocznica śmierci pisarza i kompozytoraFoto: Witold Rozmysłowicz/PAP/CAF

Słuchowisko "Rany Boskie, Polska!" jest swoistą dyskusją o kondycji polskości i Polaków rozgrywaną na tle naszej historii najnowszej.

Stefan Kisielewski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. Twórczość kompozytorska stanowiła jednak tylko jeden z wielu nurtów jego publicznej aktywności. Zajmował się także pracą literacką, publicystyczną i dziennikarską, był działaczem społecznym i politycznym.

We wszystkich dziedzinach zajmował bezkompromisowe stanowisko, narażając się na represje komunistycznych władz, łącznie z pobiciem przez tak zwanych "nieznanych sprawców". Jednak mimo wszelkich szykan był prawdziwym autorytetem. Na tekstach Stefana Kisielewskiego wychowywali się młodzi dziennikarze i publicyści. Jego głos liczył się w środowisku opozycyjnych ekonomistów i podziemnych działaczy niepodległościowych.

Stefan Kisielewski "Rany Boskie, Polska!"

Adaptacja i reżyseria: Krzysztof Zaleski; realizacja: Maria Olszewska, opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko.

Występują: Mariusz Benoit, Krzysztof Wakuliński, Andrzej Mastalerz, Ewa Kania, Łukasz Lewandowski, Tomasz Marzecki, Marek Obertyn, Jan Pęczek, Jacek Rożański.

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (17.09) w godz. 19.00 (cz. 1.) i 22.30 (cz. 2.).

jp/mz


Zobacz więcej na temat: słuchowisko Stefan Kisielewski

Czytaj także

Kompozytor. Zapomniana twarz Kisiela?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 17:00
- Ojciec powiedział mi, że jest jedna reguła, która rządzi życiem: każdemu to, na czym mu mniej zależy - mówił podczas spotkania w Muzeum Powstania Warszawskiego Jerzy Kisielewski.
rozwiń zwiń