"Spalenie Joanny". Słuchowisko o "dzikiej" reprywatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 14:01
W "Wieczorze ze słuchowiskiem" przypomnieliśmy radiową adaptację dramatu Magdaleny Miecznickiej. "Spalenie Joanny" to sztuka ukazująca problem "dzikiej" reprywatyzacji w Warszawie, związanych z nią nieprawidłowości i absurdów, a także brutalnych metod działania oszustów i krzywdy bezbronnych lokatorów.
Przygotowania do słuchowiska Spalenie Joanny: Joanna Jeżewska, Monika Pikuła, Stanisława Celińska i Waldemar Barwiński
Przygotowania do słuchowiska "Spalenie Joanny": Joanna Jeżewska, Monika Pikuła, Stanisława Celińska i Waldemar BarwińskiFoto: Małgorzata Szymankiewicz

eksmisja 1200.jpg
"Spalenie Joanny". Uniwersalny dramat Magdaleny Miecznickiej

Choć tematy znane z pierwszych stron gazet wybrzmiewają w tej opowieści szczególnie mocno, "Spalenie Joanny" nie jest dramatem realistycznym, a raczej literacką przypowieścią z elementami groteski.

Język, którym posługują się bohaterowie, budzi skojarzenia ze stylistyką utworów Witolda Gombrowicza i Doroty Masłowskiej, a jednocześnie w niezwykle celny sposób prezentuje aktualny przekrój społeczny współczesnej Warszawy.


Poetyka dramatu romantycznego, tragikomiczny ton sztuki, a nade wszystko powracający motyw "cofania historii" i "naprawiania krzywd" nadają całej opowieści wymiar uniwersalny, wykraczający daleko poza sprawę samej reprywatyzacji.

***

Magdalena Miecznicka "Spalenie Joanny" (prod. 2019)

Opracowanie muzyczne, adaptacja i reżyseria: Łukasz Lewandowski
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Obsada: Stanisława Celińska (Babcia), Joanna Jeżewska (Joanna), Paweł Ciołkosz (Mężczyzna w Fularze), Kamil Pruban (Mecenas, elegancki), Zbigniew Konopka (Smutny Pan), Adam Bauman (Urzędnik Ratusza), Monika Pikuła (Młoda Kobieta z Rowerem Miejskim/ Pani w Czarnych Koronkach), Waldemar Barwiński (Pracownik Korporacji / Powstaniec Styczniowy), Katarzyna Herman (Kobieta w Garsonce)***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 17.10.2021

Godzina emisji: 19.00

Zobacz więcej na temat: słuchowisko Dwójka

Czytaj także

Miłość z Księżyca, czyli "Trzecia strefa". Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 20:00
W utworze Dariusza Rzontkowskiego czasoprzestrzeń zostaje zaburzona i jego bohater wyrusza w wędrówkę w poszukiwaniu idealnej miłości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyszedł z domu" z Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 10:00
We wtorkowy wieczór zaprosiliśmy na słuchowisko w reżyserii Szymona Kuśmidera "Wyszedł z domu", które zdobyło Grand Prix XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu. Tekst według dramatu Tadeusza Różewicza z 1964 roku przygotowany został przez Teatr Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń