Ciotka Tula i jej zaborcze instynkty

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2011 13:42
Przejmujące słuchowisko o skomplikowanym "uwikłaniu w rodzinę" według prozy Miguela de Unamuno. W roli głównej Daria Trafankowska. Zapraszamy do Dwójki dziś o 18:30.

W "Ciotce Tuli" podobnie jak w "Miłości i pedagogice" Unamuno ukazuje problemy życia rodzinnego. Jest to psychologiczne studium wybujałego instynktu macierzyńskiego. Główna bohaterka podporządkowuje mu swoje działania, wyrastając ponad otoczenie dzięki konsekwentnej bezwzględności i zaborczości. Zjawisko to, z pewnością w dużej mierze charakterystyczne dla tradycjonalistycznej mentalności hiszpańskiej, przedstawia Unamuno w sposób klarowny, odrzucając wszelkie zbędne ozdobniki. Dążenie do maksymalnej prostoty, ograniczenie środków wyrazu do elementów najniezbędniejszych widoczne jest przede wszystkim w obrazie psychiki głównej postaci kobiecej. Dla Unamuna pierwszorzędne znaczenie ma bowiem odnalezienie najgłębiej ukrytych motywacji psychologicznych zaskakującego niejednokrotnie postępowania bohaterów.

Ciotka Tula, wyrzekająca się osobistego szczęścia, rezygnuje z założenia własnej rodziny w imię wartości, które najwyżej sobie ceni: niewzruszonej czci kobiety oraz narzuconego sobie obowiązku poświęcania się rodzinie siostry. Tytułowa postać okazuje się - gdy zajrzeć w tajniki jej duszy - postacią tragiczną, "aniołem, który tworzy grzeszników", wedle słów jednego z bohaterów powieści. Tula jest ofiarą swego skłonnego do krańcowości temperamentu, uosobieniem arcyhiszpańskiej postawy stanowiącej klasyczny wyraz bolesnego rozdźwięku między rzeczywistością i stworzonym przez siebie wizerunkiem świata idealnego.

Pablo
Pablo Serrano: Pomnik Miguela de Unamuno w Salamance

Miguel de Unamuno (1864-1936), wybitny hiszpański pisarz i myśliciel, znany polskim czytelnikom z takich powieści - które niekiedy sam nazywał nivolami - jak "Mgła", "Pokój wśród wojny", "Miłość i pedagogika", "Ciotka Tula", "Abel Sanchez".

 

Miguel de Unamuno Ciotka Tula, adaptacja Ewy Stockiej-Kalinowskiej, reżyseria Jana Warenyci.

Obsada: Daria Trafankowska, Lucyna Malec, Juliusz Berger, Krzysztof Kumor, Marek Obertyn, Robert Tondera (powt.)

30 lipca (sobota), godz. 18:30

Czytaj także

Nie wypada nie znać się na muzyce

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2011 09:00
Muzyka XX wieku to frapujące zjawisko kulturowe, które miało ogromny wpływ na prądy umysłowe, politykę, inne sztuki.
rozwiń zwiń