Nadczłowiek na emeryturze...

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 12:05
Dziś wieczorem w Dwójce: przejmująca, oparta na faktach historia filmowego odtwórcy roli kultowego amerykańskiego bohatera. W roli tytułowej - znakomity Stanisław Brudny.

Słuchowisko Davida Mairowitza  "Kapitan Wspaniały powraca " to historia starego mężczyzny,  powracającego po kilkudziesięciu latach życia w Stanach Zjednoczonych do rodzinnego miasta; do prawnuczki, z którą nigdy wcześniej nie miał kontaktu. Trzydziestoletnia kobieta opiekuje się więc zupełnie dla niej obcym mężczyzną, który milczy, pogrążony we własnym świecie. To utrudnia jej, i tak już kłopotliwe, zadanie.

Zygmunt ożywia się, gdy po kilku miesiącach zza oceanu przypływa skrzynia z jego rzeczami. Ku zdziwieniu prawnuczki znajdują się w niej tylko stare taśmy filmowe. Najwięcej miejsca w kolekcji zajmują filmy z serii "Przygody Kapitana Wspaniałego". Pierwszym aktorem odtwarzającym tego komiksowego i filmowego superbohatera był litewski emigrant pracujący w Hollywood. Słuchowisko "Kapitan Wspaniały powraca" powstało z inspiracji tym faktem.

David Zane Mairowitz jest pisarzem i reżyserem radiowym. Urodził się w Nowym Jorku, a od 1966 roku mieszka w Europie, aktualnie w Awinionie i Berlinie. Przez ostatnie trzydzieści lat pracował jako niezależny producent słuchowisk i dokumentów radiowych dla brytyjskiej BBC, amerykańskiej ABC, jak również w ponad dwudziestu krajach europejskich, także w Polsce. Jest laureatem wielu konkursów sztuki radiowej, w tym: Prix Italia, Prix Futura, Prix Ostankino, Prix Marulic, Sony Gold Prize i Prix Europa w kategorii „najlepsze europejskie słuchowisko 2005 roku”. Laureat, wraz z Małgorzatą Żerwe, nagrody Melchiory (2010). W Polskim Radiu zrealizował m.in. słuchowiska: "Duchy Warszawy" czy "Planeta popiołów".

Autor:
David Zane Mairowitz

Autor Przekładu:
Zofia Ziemann

Reżyser:
David Zane Mairowitz

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
David Zane Mairowitz

Inni współtwórcy:
Małgorzata Szymankiewicz - asystentka reżysera

Obsada:
Stanisław Brudny (Zygmunt), Anna Dereszowska (Anna), Dorota Landowska (Głos kobiety)

Nagranie z 2011 r.

8 czerwca (piątek), godz. 22.00