Mrok i szaleństwo. Posłuchaj "Historii maniaków"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:13
W cyklu "Książka do słuchania" opowiadania z debiutanckiego tomu jednego z najważniejszych polskich modernistów zaprezentował Marcin Przybylski.
Audio
  • Roman Jaworski "Miał iść", czyta Marcin Przybylski (Książka do słuchania/Dwójka)
  • Roman Jaworski "Opowieść o smutku czterech ścian" - fragm. 1., czyta Marcin Przybylski (Książka do słuchania/Dwójka)
  • Roman Jaworski "Opowieść o smutku czterech ścian" - fragm. 2., czyta Marcin Przybylski (Książka do słuchania/Dwójka)
  • Roman Jaworski "Opowieść o smutku czterech ścian" - fragm. 3., czyta Marcin Przybylski (Książka do słuchania/Dwójka)
  • Roman Jaworski "Hamlet wtóry - wstęp", czyta Marcin Przybylski (Książka do słuchania/Dwójka)
Marcin Przybylski podczas lektury książki w Teatrze Polskiego Radia
Marcin Przybylski podczas lektury książki w Teatrze Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

wiki wojtkiewicz podmuchy wiosenne 1200.jpg
Roman Jaworski. "Strzał dziwnością między oczy"

Roman Jaworski, o dwa lata starszy od Witkacego, z którym dzielił podobne zapatrywania na sztukę i tzw. ludzkość, nigdy nie miał ambicji, by zostać pisarzem mainstreamu. Po premierze "Jana Macieja Karola Wścieklicy" Witkacego w warszawskim Teatrze im. Fredry pisał do autora: "Wściekajmy się, nie dajmy się! (...) Niechaj łudzą się widzowie, że Wścieklica to reminiscencja p. Witosa, niechaj pocieszają się, że p. Witos mógłby choć przez chwile zaprzątać twą wyobraźnię twórczą tak samo, jak niepokoił i wrodzoną skłonność do politycznego plotkowania. Tylko na tle pociesznego nieporozumienia może nastąpić pewne zbliżenie między dzisiejszą widownią a Twoimi wizjami metafizycznymi, wcielonymi w kształt tragicznej groteski (...). Padło z ust Wścieklicy powiedzenie niebezpieczne: »dramat mój rozgrywa się w innym wymiarze«, ale nikt nie wziął tego zbytnio do serca i przebaczyli Ci wszyscy". Pisze też Jaworski o "Wścieklicy" jako o pierwszym dramacie myśli, jaki pojawił się na polskiej scenie od czasów Wyspiańskiego.

Sam Jaworski (publicysta, prozaik, dziennikarz) debiutował w 1910 roku tomem fantastyczno-groteskowych opowiadań pt. "Historie maniaków", do którego okładkę projektował Witkacy, zaś Witold Wojtkiewicz zrobił ilustracje do kilku tekstów. W 1924 roku zakończył po trzynastu latach pisanie "Hamleta wtórego - królewica polskiego". W 1925 opublikował ekspresjonistyczną powieść "Wesele hrabiego Orgaza". Potem nie napisał już żadnego utworu. Złamał pióro. Czy powodem było wypalenie się, niewiara w moc literatury? Czy totalizm, jak miał prawo określać autokratyczną rzeczywistość polską po przewrocie majowym, choć ironizował o charakterze nowoczesnych demokracji w "Weselu hrabiego Orgaza"?


Witold_Wojtkiewicz_the_circus 663.jpg
Roman Jaworski - pisarz z dwóch rzeczywistości

W Dwójce wysłuchaliśmy wybranych utworów z powojennego wydania "Historii maniaków", do którego za sugestią profesora Wiesława Juszczaka włączono "Opowieść o smutku czterech ścian" a także wprowadzenie do "Hamleta wtórego".

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 6-12.04.2017

Godzina emisji: 19.00

mc/jp

Czytaj także

Polski horror sprzed stu lat. Czytamy Grabińskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 14:00
W cyklu "Książka do słuchania" Tomasz Borkowski prezentował opowiadania Stefana Grabińskiego, zwanego "polskim Edgarem Allanem Poe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato, młodość i zmysły. "Panny z Wilka" Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 14:34
Słynne opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza w interpretacji Ewy Wiśniewskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarodziej Babel. Posłuchaj opowiadań odeskich

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 15:06
W cyklu "Książka do słuchania" przedstawiliśmy dziesięć opowiadań Izaaka Babla w przekładzie Jerzego Pomianowskiego. Czytał Radosław Krzyżowski.
rozwiń zwiń