X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Legion". Opowieść o Brygadzie Świętokrzyskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 19:20
Zapraszamy do wysłuchania 15 wybranych fragmentów książki Elżbiety Cherezińskiej w interpretacji Andrzeja Mastalerza.
Andrzej Mastalerz
Andrzej MastalerzFoto: Wojciech Kusiński/PR

Powieść Elżbiety Cherezińskiej "Legion" to liczący nieomal 900 stron epos, który dowodzi niejednolitości podziemnego państwa polskiego. Ukazuje on, jakie zrządzenia losu doprowadziły do zawiązania się Brygady Świętokrzyskiej i zapoczątkowania jej czarnej legendy.

Brygada Świętokrzyska istniała naprawdę. Walczyła z Niemcami i czerwoną partyzantką. Działała najpierw w polskich lasach. Kiedy jednak rozpoczęły się pertraktacje z Sowietami, żołnierze dostali rozkaz "nie poddawać się". Postanowili przedrzeć się do armii polskiej na Zachodzie. W czeskim Holiszowie oswobodzili zaminowany i przygotowany do spalenia niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet. Uratowali setki Polek, Żydówek i Francuzek. Razem z Amerykanami wzięli do niewoli sztab XIII armii niemieckiej. Generał Patton konkludował: "Powinniśmy podrzeć to cholerne porozumienie z Sowietami i ruszyć prosto na wschodnie granice".

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 4-22.03.2019

Godziny emisji: 19.10-19.30


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak