"Sprawa pułkownika Miasojedowa" Józefa Mackiewicza

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 21:03
W roku 2022, ogłoszonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Józefa Mackiewicza, w cyklu "Książka do słuchania" przypominamy najsłynniejszą powieść pisarza zatytułowaną "Sprawa pułkownika Miasojedowa", w interpretacji Mariusza Benoit.
Mariusz Benoit
Mariusz BenoitFoto: Piotr Piorun

Józef Mackiewicz był pisarzem i dziennikarzem, a także świadkiem ekshumacji grobów katyńskich. Był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej emigracji. Przed wybuchem II wojny światowej pracował w wileńskim "Słowie", gdzie redaktorem naczelnym był jego starszy brat - Stanisław Cat-Mackiewicz.

Kontrowersje wokół postaci Mackiewicza wynikają z tego, czym zajmował się po zajęciu Wilna przez Niemców. Został wtedy redaktorem w polskojęzycznym, gadzinowym "Gońcu Codziennym". AK wydała na Mackiewicza wyrok śmierci.

Pisarz, który jako jeden z pierwszych widział masowe groby w Katyniu, był po wojnie odtrącony przez część polskiej emigracji i środowisk Armii Krajowej. Wszystkiemu winne były zarzuty o kolaborację z Niemcami.

Po wojnie przebywał w Londynie. Tam współpracował z czasopismami emigracyjnymi. W 1955 roku przeprowadził się do Monachium, które - dzięki otwarciu Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa - stało się kolejnym politycznym centrum emigracji.

W Monachium nadal publikował. Wydał m.in. książki krytykujące politykę Watykanu wobec ZSRR.

Czytaj też:

Józef Mackiewicz - pisarz i żołnierz

Prof. Włodzimierz Bolecki: czytajcie Nałkowską, ale czytajcie także Józefa Mackiewicza

***

Na audycję "Książka do słuchania" zapraszamy od poniedziałku do piątku (3-14.01) w godz. 19.15-19.30.

Zobacz więcej na temat: Józef Mackiewicz